blisko 300 uczestników brało udział w II edycji Kongresu Praktyków Biznesu w WSH
W dniach 20 – 21 września odbył się II Kongres Praktyków Biznesu w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.
Podczas wydarzenia słuchacze i goście mieli możliwość wysłuchania prelekcji przygotowanych przez czołowych specjalistów i ekspertów w dziedzinie, m.in. zarządzania, psychologii sprzedaży, prawa pracy, finansów i podatków, public relations, innowacji, czy cyberbezpieczeństwa. Wydarzenie, którego współorganizatorem było w tym roku również miasto Sosnowiec, stanowiło oficjalną zapowiedź VI Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach.
Wśród gości i prelegentów, którzy pojawili się w pierwszym dniu wydarzenia znaleźli się eksperci i uznani praktycy z zakresu m.in. metod i psychologii sprzedaży, czy zarządzania projektami i zespołami ludzi. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Andrzej Blikle, który przybliżył słuchaczom formę zarządzania przedsiębiorstwem wg modelu tzw. „turkusowej firmy”. Dr Krystian Dudek w swojej prelekcji, zawarł praktyczne wskazówki pomagające zwiększyć skuteczność sprzedaży. Kolejnym prelegentem był były prezes Grupy PKP, Jakub Karnowski, dzięki któremu uczestnicy poznali receptę na owocną restrukturyzację przedsiębiorstwa. Prelegentami w pierwszym dniu byli także dr Krzysztof Brocławik, pracownik Instytutu Psychologii WSH, który w wykładzie z zakresu psychologii sprzedaży powiedział, jak kształtować decyzje klienta oraz Joanna Pauly, właścicielka Apauly Group, z wystąpieniem na temat efektywnego zarządzania projektami.
Jednym z ważnych punktów programu był panel dyskusyjny pt. „Sukces firmy – jak go osiągnąć, o czym pamiętać?” Ekspertami w tej części programu byli: prof. Andrzej Blikle, Tomasz Zjawiony – wiceprezes RIG w Katowicach, Izabela Babińska – przedsiębiorca, przedstawicielka Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, a także Karolina Hudowicz – dyrektor ICF Polska, Oddział Śląsk.
Podczas wydarzenia ponownie wręczono Nagrody HumanitAS Biznesu dedykowane firmom wyróżniającym się pod kątem innowacyjności, przedsiębiorczości i etyki prowadzenia biznesu. W tym roku Kapituła Nagrody wyłoniła nagrodzonych i wyróżnionych w trzech kategoriach: Tradycja, w której nagroda trafiła do znanej i cenionej w Polsce marki BYTOM, zaś wyróżnienie do zakładu fotograficznego FOTO-PASEK; Innowacje i Internet, w której zwycięzcą okazała się Polska Press – Drukarnia Sosnowiec, a zdobywcą wyróżnienia firma Abyss Glass – twórca nowatorskiej reklamy na lustrach; Społeczna Odpowiedzialność Biznesu – tu nagrodę otrzymało Centrum Handlowe Gemini Park Tarnów związane z właścicielem i prezesem Gemini Holding i zarazem zwycięzcą Rajdu Dakar – Rafałem Sonikiem. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu. Wysoka Kapituła postanowiła przyznać również nagrodę specjalną: Osobowość Biznesu. Tę ostatnią odebrał prof. Andrzej Blikle.
Drugi dzień Kongresu otworzył oficjalnie dr Mariusz Lekston, prorektor WSH ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej. Witając gości podkreślił istotę współpracy nauki z biznesem oraz zwrócił uwagę, iż odwaga i oryginalność są niezwykle ważnymi wartościami w kontekście rozwoju jakiegokolwiek przedsiębiorstwa. Słowa prorektora potwierdził swoim wykładem już pierwszy prelegent tego dnia. A był nim Przemysław Pająk, twórca znanego i poczytnego bloga Spider’s Web, odwiedzanego miesięcznie przez ok. 3 mln osób. Odpowiedział on na pytanie jak technologie zmienia nasze życie i funkcjonowanie firm. Tuż po nim prof. Michał Kaczmarczyk, rektor WSH, wraz z Kamilą Przeniosło, zaprezentowali uczestnikom nowatorską metodę zarządzania poprzez diagnozowanie stylów myślenia, tzw. FRIS. Chętni słuchacze w dalszej części dnia, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach poświęconych elementom tej techniki diagnozowania. Z kolei Piotr Sołtys, Prezes Zarządu grupy biznesowej Vantis Holding zdradził, jak budować zwycięskie zespoły sprzedażowe.
W dalszej części dnia, program podzielony został na dwa panele tematyczne dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz prawa. W pierwszym z nich prelegentami byli: Artur Wojciechowski, który przedstawił problematykę ochrony danych krytycznych w firmie oraz, w osobnym wystąpieniu, zaprezentował nowoczesne rozwiązania sprzętowe redukujące koszty i zapewniające większe bezpieczeństwo firmy, a także podinspektor Tomasz Mreńca z wykładem o bezpieczeństwie firmy w Internecie. Równolegle w auli WSH trwał panel prawniczy, w którym o regulacjach ograniczających podmioty zatrudniające, definiowaniu formy i warunków zatrudnienia, a także zasadach opodatkowania składki polisy OC dyskutowali z uczestnikami dr Mariusz Lekston, radca prawny dr Daniel Książek oraz dr Tomasz Turek.
Zwieńczeniem drugiego dnia Kongresu, obok wspomnianych już warsztatów z FRIS, była prelekcja Przemysława Grzywy z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, który wygłosił wykład pt. „Nowoczesne podejście do tworzenia innowacji sposobem na finansowanie przedsięwzięć R&D”.
– Tegoroczna, dwudniowa edycja Kongresu organizowana wraz z Urzędem Miejskim w Sosnowcu potwierdziła jak potrzebne to wydarzenie. Gościliśmy przedsiębiorców i pracowników, osoby z różnym doświadczeniem, a nawet młodzież. Wśród prelegentów byli najlepsi fachowcy w swoich dziedzinach, m.in. prof. Andrzej Blikle, Jakub Karnowski – były prezes PKP, Przemysław Pająk, czy Piotr Sołtys. Różnorodność tematów zagwarantowała, że każdy uczestnik mógł uzupełnić swoją praktyczną wiedzę z wybranego obszaru. Nowością było cyberbezpieczeństwo, z zakresu którego planujemy uruchomić studia – mówi dr Krystian Dudek, pomysłodawca Kongresu, pełnomocnik kanclerza WSH ds. PR. I podkreśla, że w głowach organizatorów już obecne są pomysły na III edycję Kongresu. – W listopadzie zaczynamy prace nad kolejną edycją, tym razem w nowej, oryginalnej formule, bowiem program w dużej części utworzą uczestnicy. Roześlemy ankietę i zapytamy na naszej stronie oraz profilu FB, jakie tematy i zagadnienia chcieliby podjąć, jakim poświęcić większą uwagę. A następnie zaprosimy najlepszych ekspertów i prelegentów z tych zakresów – zapowiada dr Krystian Dudek.
Źródło Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu