Dwudziestoma głosami za i pięcioma wstrzymującymi się przyjęto na środowej sesji sosnowieckiej Rady Miasta budżet Sosnowca na 2023 rok. – Chcę podziękować wszystkim radnym za współpracę, dzięki której ten budżet został uchwalony – powiedział po głosowaniu prezydent Arkadiusz Chęciński dziękując również swoim zastępcom i współpracownikom, a także pracownikom Urzędu Miejskiego oraz jednostek i spółek miejskich.
Prezentując założenia budżetu prezydent podkreślał, że to trudny czas dla samorządów z uwagi na wciąż odczuwalne skutki pandemii, inflację i zmiany podatkowe, które uniemożliwiają samorządom zwiększanie dochodów. Ostatecznie udało się stworzyć budżet zakładający dochody na poziomie 1 mld 132 milionów złotych i wydatki w kwocie 1 mld 203 milionów złotych. W swoim wystąpieniu Arkadiusz Chęciński przedstawił też najważniejsze założenia uchwały budżetowej oraz najważniejsze miejskie inwestycje w 2023 roku.
Przyszły rok przyniesie przede wszystkim zakończenie prac przy dwóch wielkich inwestycjach – Zagłębiowskim Parku Sportowym i Egzotarium. W sferze komunikacji miejskiej, w której dopiero co oddano do użytku nową linię tramwajową w Zagórzu, a już przygotowywana będzie koncepcja Wielkiej Pętli Tramwajowej, czyli odcinka łączącego nową pętlę na Rondzie Jana Pawła II i Rondo Żołnierzy Wyklętych na Dańdówce, przez które przebiega trasa linii nr 27. Współpraca partnerska z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią przyniesie zakup taboru zeroemisyjnego w ramach programu GEPARD II, w tym: 4 autobusów 12-metrowych oraz 4 autobusów 18-metrowych. Ponadto wprowadzenie do eksploatacji 16 sztuk autobusów hybrydowych oraz 8 sztuk autobusów elektrycznych w ramach dofinansowania z II edycji programu NFOŚiGW – Zielony Transport Publiczny.
Zaplanowano także działania w sferze dróg. To m.in. dokończenie prac związanych z likwidacją wiaduktu w ciągu ulicy Lenartowicza i rozbudowy skrzyżowania ul. Hubala-Dobrzańskiego z ul. Zapolskiej w Klimontowie. Ma również m.in. powstać nowy chodnik na ul. Armii Krajowej, przebudowywane będą ciągi komunikacyjne 1 Maja – Sienkiewicza – Piłsudskiego oraz Orla – Parkowa – Wawel oraz skrzyżowanie ul. Lenartowicza i Paderewskiego, a także wiadukt nad torami kolejowymi w ciągu ul. Wojska Polskiego. W dalszym ciągu trwać będą prace związane z rozbudową ul. Zaruskiego, ma się natomiast rozpocząć budowa łącznika ul. Sedlaka z ul. Niepodległości. W Porąbce, Ostrowach Górniczych i Kazimierzu Górniczym ma się rozpocząć budowa sieci kanalizacji sanitarnej, a wzdłuż ulicy Maczkowskiej – ciągu pieszo-jezdnego. Opracowywana ma być również koncepcja przebudowy centrum miasta zakładająca skierowanie ruchu samochodowego pod ziemię.
Niebawem zostaną wręczone klucze mieszkańcom nowego osiedla przy ul. Traugutta. Kontynuowane będą prace związane z budową osiedla przy ul. Naftowej, a kolejne nowe mieszkania MZBM-TBS budować chce w rejonie ul. Żelaznej na Niwce.
W ramach oszczędności do końca I kwartału 2023 roku zlikwidowany ma zostać papierowy obieg dokumentów w Urzędzie Miasta. Kontynuowany będzie miejski program in vitro, dzięki któremu urodziło się już 35 dzieci. Kontynuowane będą również działania związane z poprawą jakości powietrza. Budżet zakłada również rozbudowę OSP Cieśle i dalszy rozwój miejskiego monitoringu. Do końca wakacji gotowa ma być hala przy SP35 w Porąbce, powstać ma projekt termomodernizacji SP6 na Wawelu, a do przebudowany pójdą przedszkola przy ul. Ostrogórskiej i Gwiezdnej.
Za budżetem zagłosowało 20 radnych z klubu Koalicji Obywatelskiej-Wspólnie dla Sosnowca oraz Lewicy. Wstrzymało się pięcioro radnych Prawa i Sprawiedliwości. Nikt nie był przeciw. Uwag do budżetu nie miała Regionalna Izba Obrachunkowa.