W piątek 24 marca rozpoczyna się możliwość składania wniosków w tegorocznej edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. W tym roku mieszkańców czekają zmiany, bo miasto podzielone będzie nie na siedemnaście, ale na pięć stref dzielnicowych. Dodatkowo nadal funkcjonować będzie strefa ogólnomiejska. Do wydatkowania na pomysły zgłaszane przez mieszkańców jest łącznie 8,6 miliona złotych.
Budżet obywatelski w Sosnowcu w tym roku funkcjonować będzie już po raz jedenasty. Urzędnicy wyliczyli, że od pierwszej edycji w jego ramach na terenie miasta powstało ponad 380 mniejszych lub większych inwestycji, w tym 58 placów zabaw, 11 boisk i 34 siłownie; przeprowadzono również 29 modernizacji parków i skwerów. W ubiegłorocznej edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego swój głos oddało około 25 tysięcy mieszkańców stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.
W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańców czekają zmiany, z których najpoważniejsza dotyczy zmniejsza liczby okręgów konsultacyjnych z siedemnastu do pięciu. Bez zmian pozostanie za to strefa ogólnomiejska.
– Czas na zmiany, zwłaszcza że mamy do czynienia z galopującą inflacją i za środki, które mamy, nie zawsze możemy robić inwestycje, które proponują mieszkańcy – podkreśla prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Ogółem z przeznaczonej na budżet obywatelski kwoty 8,6 miliona złotych na strefę ogólnomiejską wydzielone będą 2 miliony złotych. Tu mieszkańcy będą mogli zgłosić jedynie takie projekty, których zakres realizacji dotyczyć będzie co najmniej dwóch rejonów konsultacyjnych. W każdym z pięciu rejonów do wydania będzie kwota 1,2 miliona złotych, ale maksymalna wartość projektu wynosić będzie mogła jedynie 1,2 miliona złotych. Jak podzielony będzie teraz Sosnowiec?
Rejon I obejmie Milowice, Pogoń i Stary Sosnowiec, rejon II – Środulę, Sielec i Centrum, rejon III – Zagórze, rejon IV – Klimontów, Dańdówkę, Walcownię, Niwkę, Jedność i Bór, a rejon V – Kazimierz Górniczy, Ostrowy Górnicze, Porąbkę, Juliusz, Maczki i Cieśle.
W ramach budżetu obywatelskiego wydzielony będzie również przedszkolny budżet obywatelski z kwotą 250 tysięcy złotych oraz młodzieżowy budżet obywatelski z kwotą 350 tysięcy złotych.
– To znakomita nauka edukacji obywatelskiej i nauka demokracji – zaznacza prezydent Chęciński.
Projekty do budżetu obywatelskiego zgłaszać będzie można do 17 czerwca. Każdy z nich musi poprzeć 30 mieszkańców w przypadku projektu ogólnomiejskiego oraz 15 mieszkańców w przypadku projektu dotyczącego jednego rejonu konsultacyjnego. Jeżeli pomysł dotyczy terenu nienależącego do gminy, a np. do spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty, należy dołączyć oświadczenie o gotowości do współpracy czy współfinansowania inwestycji.
– Swoje projekty mieszkańcy mogą zgłaszać elektronicznie poprzez formularz na stronie www.obywatelski.sosnowiec.pl, osobiście w Wydziale Kultury i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego lub pocztą na adres Urzędu Miejskiego z dopiskiem na kopercie “Budżet Obywatelski”. Każdy mieszkaniec Sosnowca może zgłosić maksymalnie trzy projekty – mówi Piotr Pluta, kierownik Referatu Promocji w Wydziale Kultury i Promocji Miasta UM w Sosnowcu.
Zgłoszone pomysły zostaną poddane ocenie przez odpowiednie wydziały Urzędu Miejskiego. W przypadku potrzeby uzupełnienia wniosku, zgłaszający otrzyma na to pięć dni. Swoje projekty będzie można promować podczas pikniku obywatelskiego. Samo głosowanie odbędzie się jesienią 2024 roku. Głosy oddać będzie można wyłącznie elektronicznie na stronie www.obywatelski.sosnowiec.pl lub w jednym z punktów konsultacyjnych. Uprawnieni będą wszyscy mieszkańcy Sosnowca, a każdy będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnomiejski i jeden na projekt rejonowy. Każdy mieszkaniec może głosować na zadania z terenu całego miasta. Aby zadanie trafiło do realizacji, oprócz wygranej w swoim rejonie musi zdobyć co najmniej 50 głosów.