Do 22 maja mieszkańcy Sosnowca mogą złożyć swoje projekty w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Będzie tu już jego jubileuszowa dziesiąta odsłona. Tym razem do rozdysponowania jest kwota 7 milionów
600 tysięcy złotych.
Do tej pory w ramach dziewięciu edycji budżetu obywatelskiego w Sosnowcu zrealizowano ponad 360 inwestycji w każdej z dzielnic z Sosnowca.
– To 54 place zabaw, 11 boisk sportowych, 33 siłownie na świeżym powietrzu, 27 wyremontowanych chodników i 18 odnowionych dróg, 25 zmodernizowanych parków i skwerów, 3 tężnie solankowe i wiele innych – wyliczyli urzędnicy z sosnowieckiego Urzędu Miasta.
W ubiegłym roku sosnowiczanie złożyli 128 projektów. 80 procent z nich mieszkańcy zgłosili drogą elektroniczną. Swój głos w ramach budżetu obywatelskiego zdecydowało się oddać 19 890 osób.
Czy w tym roku liczby te zostaną przebite? O tym przekonamy się w drugiej połowie miesiąca, bo swoje projekty mieszkańcy mogą składać do poniedziałku 22 maja. W tym roku do dyspozycji mieszkańców będzie kwota 7,6 miliona złotych, czyli o milion złotych niż w poprzednim roku. Milion złotych zostanie przeznaczony na projekty ogólnomiejskie, a pozostała kwota na projektu z siedemnastu stref konsultacyjnych obejmujących poszczególne dzielnice Sosnowca.
Swoje projekty można zgłosić elektronicznie za pomocą specjalnego formularza na stronie www.obywatelski.sosnowiec.pl, dostarczyć osobiście do Wydziału Kultury i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego przy al. Zwycięstwa 20 lub przesłać pocztą na ten sam adres z dopiskiem na kopercie „Budżet Obywatelski”.
Każdy mieszkaniec Sosnowca, bez względu na wiek, może zgłosić maksymalnie trzy projekty do budżetu obywatelskiego. Tak jak rok temu będzie można skorzystać z elektronicznej listy poparcia projektów, chociaż możliwe będzie również dołączenie papierowej listy podpisów. Zgłaszając projekt trzeba zacząć od tytułu i opisu projektu, a także podać szacunkowy koszt i dokładną lokalizację z ulicą i numerem działki. Konieczne będą również dane zgłaszającego. Kolejne etapy to lista poparcia (minimum 15 osób dla projektu ze strefy i 30 dla ogólnomiejskiej), uzasadnienie projektu oraz niezbędne oświadczenia i zgody.
Wszystkie złożone projektu w maju i czerwcu będą weryfikowane pod względem formalnym. We wrześniu i październiku odbywać się będzie głosowanie. Wcześniej projekty będą promowane podczas Pikniku Obywatelskiego. Wyniki poznamy w październiku.
– Zachęcam wszystkich mieszkańców do zgłaszania swoich pomysłów do budżetu obywatelskiego. We wszystkich dzielnicach miasta widzimy place zabaw, skwery, odnowione drogi i chodniki, które zrealizowano w ramach projektów zgłaszanych dzięki kreatywności i zaangażowaniu sosnowiczan. Wierzę, że dobrych pomysłów, które pozytywnie zmienią nasze miasto nie zabraknie i w tym roku – zachęca do składania wniosków prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Podział na strefy i kwoty
I – Milowice (257 tys. zł)
II – Pogoń (677 tys. zł)
III – Stary Sosnowiec (357 tys. zł)
IV – Środula (453 tys. zł)
V – Sielec-Kukułek (479 tys. zł)
VI – Centrum (586 tys. zł)
VII – Zagórze-Północ (504 tys. zł)
VIII – Zagórze-Południe (619 tys. zł)
IX – Klimontów-Dańdówka (296 tys. zł)
X – Kalinowa-Maliny (322 tys. zł)
XI – Niwka-Bobrek (326 tys. zł)
XII – Modrzejów-Jęzor-Bór (347 tys. zł)
XIII – Kazimierz Górniczy (299 tys. zł)
XIV – Porąbka (176 tys. zł)
XV – Juliusz (342 tys. zł)
XVI – Ostrowy Górnicze (254 tys. zł)
XVII – Maczki-Cieśle (309 tys. zł)