Walczyli o tytuł najbezpieczniejszych
W dniach 26 – 30 stycznia w Szkole Podstawowej Nr 18 w Sosnowcu uczniowie wzięli udział w III edycji akcji autorskiego pomysłu nazwanej “Bezpieczna Przerwa”.
Dzieciaki świetnie się bawiąc, uczyły się odpowiedniego zachowania podczas przerw z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Na czas trwania akcji na korytarzach pojawiły się znaki zakazu zabraniające na przykład: biegania, bicia, krzyku czy obraźliwego zachowania, a nauczyciele zamienili się w Strażników Bezpieczeństwa opatrzonych lizakami policyjnym STOP, gwizdkami i odblaskowymi kamizelkami. Z identyfikatorami Strażnik bezpieczeństwa „wlepiali” mandaty za złamane przepisy. Mandat można było anulować odsiedziawszy „swoje” na tzw. Ławce Skruchy. Pojawiły się także alternatywne formy spędzania czasu na przerwie, jak gra w piłkarzyki sportowe, które znalazły się na korytarzach dzięki Pani Dyrektor Marzenie Pasek i Samorządowi Szkolnemu, a także Kąciki Stolikowe. Uczniowie z zapałem zaangażowali się też w konkurs towarzyszący akcji o tytuł Najbezpieczniejszego Ucznia w klasie i Najbezpieczniejszą Klasę. Na korytarzach panowała cisza oraz spokój i rzeczywiście poznać można było, że trwa bezpieczna przerwa. Dzieci tylko za pomocą specjalnie uzyskiwanej przepustki mogły zmieniać piętra nazwane na czas trwania akcji: Poziomami Mini, Medi i Maxi. Taka szalona przemiana warunków w szkole bardzo się uczniom podobała i co najważniejsze uzyskała oczekiwany efekt. Również rodzicom spodobała się taka forma uczenia tego, co dobre i pożyteczne.
W tym roku akcję rozpoczynał swoim spotkaniem z uczniami znany aktor Teatru Zagłębia Wojciech Leśniak, który zaciekawił dzieciaki opowieściami o sytuacjach zagrożenia w teatrze i zasadach bezpieczeństwa obowiązujących aktorów. Zwycięska klasa , czyli najbezpieczniejsza, będzie w nagrodę zaproszona na próbę teatralną do Teatru Zagłębia. W piątek odbyła się uroczysta gala wieńcząca akcję z ogłoszeniem wyników i prelekcją strażnika ze Straży Miejskiej starszego inspektora Mariusza Stokowskiego. Pani Dyrektor wręczyła uczniom nagrody i odznaki Bezpiecznego Ucznia . Pomysł wydaje się warty kontynuowania, szczególnie dlatego, że angażuje uczniów w sposób nieprzymusowy, wykorzystując ich dziecięcą chęć do zabawy w naśladowanie otaczającej rzeczywistości.