Wystawę „Anatomia malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL”, która zabierze tych nieco starszych w sentymentalną podróż małym fiatem do czasów PRL, a tym młodszym pozwoli poznać oblicze polskiej motoryzacji sprzed lat, można oglądać w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.
– „Anatomia Malucha…” to nie tylko przekrój fascynującej historii produkcji samochodów osobowych w Polsce, ale także opowieść o wielkim marzeniu, jakim było posiadanie własnych czterech kółek – mówi dr Daria Więcławek z Działu Edukacyjno-Promocyjnego w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. – W związku z tym na wystawie udało nam się zebrać wiele unikalnych eksponatów, gromadzonych latami przez kolekcjonerów i przygotowaliśmy kilka niespodzianek dla zwiedzających. Wrażenie na zwiedzających robi 800 miniaturowych różnych modeli samochodów, którymi poruszali się kierowcy w epoce PRL-u, wyjątkowe zdjęcia i plakaty wypożyczone m.in. z Biblioteki Śląskiej, Muzeum Śląskiego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Miejskiego w Tychach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Muzeum Historii Katowic, które dokumentują historię rozwoju motoryzacji w Polsce – dodaje.
Na wystawie można zobaczyć także filmy udostępnione przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Telewizję Polską oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Została przygotowana także specjalna sekcja, w której można „zajrzeć” do wnętrza malucha, zobaczyć przekroje silnika i skrzynię biegów. Mało tego, można zrobić sobie zdjęcie w niepowtarzalnym buggy, stworzonym przez uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego w Sosnowcu.
Jak się okazuje, nawet Sosnowiec przyczynił się do rozwoju motoryzacji i spełnienia marzeń milionów Polaków o małym fiacie. Działające w mieście w latach 70. i 80. XX wieku Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego „Polmo” w Sosnowcu produkowały reflektory i drzwi do motoryzacyjnego cudu, za jaki uchodził wówczas Fiat 126p. Po raz pierwszy w Muzeum udało się zaprezentować zdjęcia pracowników fabryki, którzy dołożyli swoją małą cegiełką do rozwoju motoryzacji w dawnej Polsce. Wystawę można oglądać do 25 sierpnia.