Sąd Rejonowy w Sosnowcu funkcjonuje dziś w dwóch siedzibach – w Pałacu Oskara Schoena przy ul. 1 Maja i dawnych gmachu Dąbrowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego przy ul. Kaliskiej. Za niecałe trzy lata ma się to zmienić. W piątek 17 marca wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej siedziby sądu przy ul. Kombajnistów – tuż obok nowych siedzib prokuratur oraz policji i naprzeciwko budowanej nowej stacji pogotowia ratunkowego. Do nowego obiektu przeniosą się sędziowie z ul. 1 Maja.
Pałac przy ul. 1 Maja wzniesiono w latach 1900-1903 na zlecenie Oskara Schoena. Rodzina sosnowieckich przemysłowców nie nacieszyła się nim długo. Podczas rewolucji 1905 roku zginął zabity przez bojownika PPS Oskar Schoen, a po odzyskaniu niepodległości ze względu na kłopoty finansowe jego krewni wydzierżawili pałac na potrzeby wymiaru sprawiedliwości. Funkcje sądownicze obiekt – z przerwą na okres wojny – pełni do dzisiaj. To jednak ma się zmienić.
– To piękne miejsce, ale warunki są bardzo trudne – zaznacza Michał Wójcik, minister-członek Rady Ministrów i dodaje, że wiadomo było, że trzeba będzie w mieście wybudować nowy gmach sądu.
Ten plan właśnie się ziszcza, bo w piątek 17 marca na terenie po KWK Sosnowiec, gdzie już dzisiaj pracują prokuratura i Komenda Miejska Policji, a budowana jest nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego, wmurowana akt erekcyjny pod budowę nowego Sądu Rejonowego. W nowym budynku mają się znaleźć pomieszczenia dla sekretariatów wydziału karnego, wydziału wykonywania orzeczeń, gabinety kierownictwa sądu, biuro podawcze, biuro obsługi interesanta, archiwum, dziewięć sal rozpraw, a przy budynku będzie parking.
– To dobry dzień dla Sosnowca i jego mieszkańców. To kolejna inwestycja zapewniająca dobry dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Dobry dostęp to również zapewnienie dobrych warunków pracy sędziów, urzędników, asesorów czy referendarzy – podkreśla Katarzyna Frydrych, wiceminister sprawiedliwości.
Jak będzie wyglądał nowy gmach Sądu Rejonowego?
– Nowy budynek Sądu Rejonowego w Sosnowcu został zaprojektowany na planie prostokąta. Obiekt będzie posiadał 3-4 piętra, kondygnację podziemną oraz niezadaszone wewnętrzne patio. Powierzchnia całkowita to około 8800 metrów kwadratowych – wylicza Tomasz Banaś, kierownik działu komunikacji i relacji zewnętrznych Mota-Engil Central Europe SA, firmy, która jest wykonawcą inwestycji.
Zakończenie inwestycji planowane jest za trzydzieści trzy miesiące, czyli w grudniu 2025 roku. Wartość kontaktu to około 100 milionów złotych brutto.