Jednym z partnerów miasta w walce z niską emisją jest Tauron Ciepło
Sosnowiec zamierza w najbliższych latach wydać ponad 170 milionów złotych na walkę z niską emisją.
Fundusze będą przeznaczone na termomodernizacje budynków, zakup elektrycznych i hybrydowych autobusów, a także na modernizacje systemu ogrzewania i ulicznego oświetlenia.
Jednym z partnerów miasta w walce z niską emisją jest Tauron Ciepło. Spółka wyśle ankieterów, którzy zapytają właścicieli budynków w centrum Sosnowca o chęć przyłączenia się do sieci ciepłowniczej. – Planujemy remont ulic w ścisłym centrum, chodzi o Warszawską, Targową, Dekerta, Szklarnianą i Modrzejowską. Przy tej okazji wspólnie z Tauronem Ciepło chcielibyśmy podłączyć kamienice do sieci ciepłowniczej. W tej chwili każde z mieszkań ma swój system ogrzewania, często są to stare piece, które emitują mnóstwo pyłów – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Podobny efekt da podłączenie do centralnego ogrzewania budynków na osiedlu Juliusz. – Mamy już ogłoszony przetarg, planujemy termomodernizację i podłączenie do sieci 22 budynków. Jeśli do tego doliczymy wcześniejsze inwestycje, które pozwoliły nam na wpięcie 26 budynków zlokalizowanych m.in.: przy ulicach Jodłowej, Kalinowej i Wrzosowej, to w efekcie tych prac ponad 2500 osób będzie mogło skorzystać z ogrzewania dostarczanego przez Tauron Ciepło – tłumaczy Joanna Sekuła, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.
– O postawie Sosnowca, w kontekście walki z niską emisją, możemy mówić w samych superlatywnych. To jeden z liderów w rozwiązywaniu tego problemu na Śląsku i Zagłębiu – mówi Anna Bedla, prezes zarządu TAURON Ciepło. – Bardzo wysoko oceniamy fakt przeznaczania w budżecie miejskim środków finansowych na likwidację niskiej emisji oraz kompetencje osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację samych inwestycji – dodaje
Na pomoc miasta mogą liczyć także właściciele domów jednorodzinnych. Zapadła już decyzja o zwiększeniu przez Sosnowiec progu dofinansowania na modernizację ogrzewania , wymianę starych pieców oraz na instalację odnawialnych źródeł energii. – Jeśli właściciel posesji zdecyduje się na modernizację ogrzewania z pieca węglowego na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe może ubiegać się o zwrot kosztów do 3 tysięcy złotych, wcześniej mógł liczyć na 2 tys. zł – wyjaśnia Anna Dębiec z Wydziału Ochrony Środowiska.
Sporo zmian czeka szkoły i przedszkola. W sumie władze Sosnowca chcą aby termomodernizację przeszło 11 obiektów. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 28 mln zł. – Proszę pamiętać, że termomodernizacja to nie tylko nowa elewacja, to przede wszystkim ogromne oszczędności energii cieplnej – mówi prezydent Chęciński.
Środki na inwestycje będą pochodziły z budżetu miasta oraz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (RPO WSL 2014-2020).
W walce o niską emisję miasto wspiera także sosnowieckie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. Spółka, którym największym udziałowcem jest Sosnowiec kupi ponad 80 nowych autobusów w tym 35 hybrydowych i 3 elektryczne i 43 z silnikiem diesla spełniającym normy EURO 6. Koszt zakupu powinien się zamknąć w kwocie 105 milionów złotych.
Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej pojawi się również po wymianie prawie 20 tysięcy sztuk opraw oświetlenia ulicznego. Całe zadanie powinno zamknąć się kwotą 20 milionów złotych.