uczniowie IX LO w Sosnowcu z wizytą w Stambule w ramach projektu Erasmus+

W dniach od 8 do 12 kwietnia uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu pod opieką Joanny Janas-Sajdak i Justyny Tice wzięli udział w kolejnej wymianie międzynarodowej w ramach projektu „Dangers and Opportunities of the Internet” finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+.


- Tym razem odwiedziliśmy Stambuł, największe i najludniejsze miasto Turcji rozciągające się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor. Gospodarzem spotkania była szkoła partnerska z Turcji – Gürlek Nakipoğlu Anadolu Lisesi, a tematem cyberprzemoc, sposoby jej zapobiegania i radzenia sobie z jej przejawami - mówi Justyna Tice , nauczyciel IX Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu.
Podczas pracy w zespołach międzynarodowych młodzież opracowywała następujące zagadnienia: kreowanie wizerunku w portalach społecznościowych, sexting oraz zawieranie przyjaźni w sieci. Poprzez wykorzystanie różnych form prezentacji przedstawiali zagrożenia i skutki wynikające z nieodpowiedzialnego i nieostrożnego korzystania z Internetu ze szczególnym uwzględnieniem portali społecznościowych takich jak: Facebook, Instagram itp. Ponadto uczniowie wszystkich krajów partnerskich mieli za zadanie przedstawić film krótkometrażowy skupiający się na cyberprzemocy.

ixlo erazmus1


- Pomimo realizacji wielu zadań projektowych udało się nam również zetknąć z kulturą naszych gospodarzy. Mieliśmy okazję zobaczyć wspaniale zachowane eksponaty w Muzeum Archeologicznym w Stambule. Kompleks składa się z Muzeum Starożytnego Wschodu, Pawilonu Fajansowego i Muzeum Dzieł Starożytnych. Odwiedziliśmy słynną Hagia Sofia z VI wieku, Kościół Mądrości Bożej przerobiony za czasów tureckich na meczet, a od 1935 na muzeum. Jest to czwarty co do wielkości kościół świata z tak olbrzymią zamkniętą przestrzenią i zrobił on na nas ogromne wrażenie. Wizyta w Błękitnym Meczecie pozwoliła nam bliżej poznać zasady religii muzułmańskiej. Naszą szczególną uwagę zwrócił Pałac Dolmabahçe, wybudowany przez ormiańskiego architekta Nikoğosa Baylana, dla matki sułtana Abdulmecida - relacjonuje Justyna Tice.

ixlo erazmus2


- Wizyta w Turcji dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń. Bezpośrednie zetknięcie się z kulturą muzułmańską, turecką życzliwością i gościnnością, wpłynęły na zmianę naszego światopoglądu i utwierdziły nas w przekonaniu, że nie warto wierzyć stereotypom, a każda kultura jest wyjątkowa, warta poznania i ma wiele do zaoferowania. Każdy wyjazd za granicę poszerza nasze horyzonty i sprawia, że stajemy się bardziej świadomymi obywatelami świata. Każdemu życzymy możliwości wzięcia udziału w takich edukacyjnych projektach - podsumowała Justyna Tice, opiekunka uczniów biorących udział w projekcie.


Źródło i fot.: IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu