VII Międzyszkolne zawody „Każdy z nas jest ratownikiem 2019"

7 marca, już po raz siódmy odbyły się Międzyszkolne Zawody Ratownictwa Przedmedycznego „Każdy z nas jest ratownikiem 2019”.


Uczestnicy konkursu zmagali się z zadaniami w siedzibie jednego z organizatorów - na hali sportowej VII LO im. K.K. Baczyńskiego w Sosnowcu. W tym roku do udziału w zawodach zapraszali: Szkoła Podstawowa nr 6 w Sosnowcu, VII Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu oraz Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, a Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.
Konkurs zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. W tegorocznej edycji uczestniczyło aż 18 drużyn z sosnowieckich szkół. Celem zawodów jest propagowanie idei niesienia pomocy innym oraz nabywanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Trzyosobowe drużyny musiały wykazać się wiedzą teoretyczną podczas testu oraz umiejętnościami praktycznymi na przygotowanych wcześniej stanowiskach symulujących różne zdarzenia związane z wypadkami. Najlepsze drużyny otrzymały cenne nagrody, medale, puchary i dyplomy. Wszyscy uczestnicy drobne upominki od organizatorów. Najmłodszymi uczestnikami konkursu byli uczniowie szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 27 im. Stanisława Wyspiańskiego w Sosnowcu, których organizatorzy docenili specjalnymi upominkami.
Uczniowie w tym roku zostali podzieleni na trzy grupy, które wymieniały się podczas trwania całego konkursu. W przerwie między konkurencjami praktycznymi, a testem sprawdzającym teorię młodzi ratownicy mogli uczestniczyć w ciekawym wykładzie z dietetyki, który dla uczniów przygotowała i przeprowadziła Joanna Wardenga - Dietetyk Kliniczny.
Sędziami zawodów byli ratownicy z Pogotowia Ratunkowego. Przygotowane przez nich zadania „APTECZKA", „LEŚNIK" i „OBIAD" tegorocznej edycji okazały się być wyzwaniem. Wszystkie drużyny poradziły sobie z udzielaniem pomocy. W tym roku na podium stanęli następujący uczniowie:
I miejsce w konkursie zdobyła drużyna nr 12 ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Sosnowcu w składzie: Agata Główka, Justyna Główka, Emilia Cembrzyńska pod opieką Joanny Sypek
II miejsce w konkursie zdobyła drużyna nr 8 ze Szkoły Podstawowej nr 35 im. Armii Krajowej w Sosnowcu w składzie: Julia Witwicka, Rozalia Matusik, Malwina Gardzińska pod opieką Agnieszki Rokity
III miejsce w konkursie zdobyła drużyna nr 2 ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Sosnowcu w składzie: Patrycja Seweryn, Aleksandra Cieślik, Jakub Mazurek pod opieką Joanny Sypek.

ratownik19 nagroda1

ratownik19 nagroda2

ratownik19 nagroda3


Źródło i fot.: Szkoła Podstawowa nr 6 w Sosnowcu.