Sosnowiecka „Dziesiątka” z imieniem Orła Białego

Uchwałą Rady Miejskiej w Sosnowcu z dnia 6 sierpnia 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 10 w Sosnowcu, po wielomiesięcznych przygotowaniach, z dniem 1 września otrzymała imię ORŁA BIAŁEGO.


Społeczność sosnowieckiej „Dziesiątki”, a także absolwenci, przyjaciele i sympatycy szkoły, pełni radości i dumy z imienia Orła Białego, przygotowują się do uroczystości związanych z Patronem oraz poświęceniem i przekazaniem przez Fundatorów Sztandaru.

- Uroczystości rozpoczną się 15 października akademiami szkolnymi, dwoma wystawami prac uczniowskich pt. Orzeł Biały oraz Jan Paweł II, Polak, Syn tej Ziemi. Uroczystości potrwają do 16 października 2018 r. W tym dniu o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. koncelebrowana przez Ks. Bpa Grzegorza Kaszaka w Kościele pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu, przy ul. Gospodarczej 14 oraz poświęcenie Sztandaru Szkoły. Następnie o godz. 11.30 w Szkole Podstawowej nr 10 im. Orła Białego, przy ul. Reymonta 36 odbędzie się ostatnia część uroczystości, podczas której nastąpi prezentacja Sztandaru Szkoły przekazanego przez Fundatorów, akademia, wręczenie medalu majorowi Zdzisławowi Mierzejewskiemu oraz odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej – mówi Małgorzata Wierzbicka, dyrektor szkoły.

Rok 2018 jest dla Polaków czasem szczególnym. Jesteśmy świadkami i uczestnikami całorocznych nadzwyczajnych obchodów związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pragnąc stworzyć dzieło trwałe dla ponadczasowego uczczenia tego wydarzenia i przekazać je kolejnym pokoleniom Społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu podjęła wielomiesięczne działania zmierzające do nadania szkole imienia – Orła Białego. Za wybranym imieniem przemawiało wiele aspektów. Orzeł Biały to symbol jedności, siły i męstwa, narodowej dumy i niezłomności. Zawsze towarzyszył naszemu Narodowi w ważnych chwilach jego istnienia.

- W historię naszego kraju od wieków wpisany jest wizerunek królewskiego ptaka. Orzeł Biały był z nami w czasach świetności, ale także w chwilach upadku. Dlatego, jako społeczność szkoły imienia Orła Białego, pragniemy wciąż czerpać wartości z jego symboliki, kształtując w sobie poczucie odpowiedzialności, pamięci i tożsamości narodowej, fascynując się historią i wciąż jednocząc w zgodzie oraz szacunku. Oficjalne główne uroczystości nadania imienia naszej szkole zostały zaplanowane na 16 października 2018 r. Data ta jest szczególna. Tego dnia w roku 1978 Arcybiskup Krakowski, Karol Wojtyła – pierwszy Kardynał z Polski oraz pierwszy po 455. latach Biskup Rzymu niebędący Włochem – został wybrany na Papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Znany na całym świecie Polak, człowiek spod znaku Orła Białego, który sięgając do źródeł wartości najwyższych, uczył nas solidarności i szacunku, odwagi i pokory, godności i patriotyzmu – dodaje dyrektor Wierzbicka.

Źródło: Informacja prasowa SP 10 w Sosnowcu