Wielkie wyzwanie, ale i drugie życie „Korczaka”

Po 27 latach liceum im. Janusza Korczaka zmienia swoją siedzibę, ale nie zmieni się ani klimat, ani serce do uczenia i rozwijania młodzieńczych talentów
Już nie przy ul. Czeladzkiej 58, ale przy ul. Ludwika Zamenhofa 15 będzie mieścić się siedziba VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka w Sosnowcu.


Od nowego roku szkolnego uczniowie będą nie tylko zdobywać wiedzę, ale także rozwijać swoje pasje w siedzibie dotychczasowego Gimnazjum nr 13. Szeroką wiedzę będzie im przekazywać doświadczona kadra nauczycieli „Korczaka" – która nie tylko uczy, ale i pokazuje, jak odnaleźć się w życiu, a także w społecznej oraz zawodowej rzeczywistości, i co, tak naprawdę, ma znaczenie. – Przez te wszystkie lata mury „Korczaka" opuściło wiele wspaniałych osób. Do dnia dzisiejszego powtarzają, że przyszli tutaj, ponieważ szkołę charakteryzuje niepowtarzalny, życzliwy klimat, który sprzyja rzetelnemu wykształceniu – mówi Joanna Napora – Ćmachowska, wicedyrektorka VI LO.
„Korczak" uchodzi za szkołę naukowych wyzwań, kreatywnego myślenia, sportowego ducha, dziennikarskich praktyk, matematycznej pasji, przyrodniczych eksperymentów, społecznego zaangażowania i międzynarodowych projektów. – Jesteśmy szkołą, w której stawia się na 100 procent zdaną maturę, na wyposażenie młodego człowieka w kompetencje językowe oraz współpracę z uczelniami wyższymi – przyznaje wicedyrektorka.
Szkoła przygotowała cztery propozycje dla uczniów. Absolwenci gimnazjów mogą dołączyć do klasy „Mat -Korczaków", czyli klasy matematyczno-politechnicznej, w której dodatkowym przedmiotem przez dwa lata będzie robotyka. Z kolei uczniowie, którzy mają predyspozycje językowe, powinni znaleźć się w odlotowej klasie językowej, czyli klasie „Lingua-Korczaki". Jej uczniowie będą mogli otworzyć się na bogaty świat różnorodnych języków obcych i kultur. Jest to także alternatywa dla klas dwujęzycznych w szkołach ościennych. Dodatkowo w tym roku osoby zainteresowane takimi zawodami jak stewardessa, steward, przewodnik turystyczny, rezydent czy pracownik obsługi pasażera zostaną przygotowane do tego, jak pozytywnie przejść zawodowy casting i zdobyć wymarzoną pracę. Uczniowie klasy językowej będą mieli również zajęcia z zakresu obsługi klienta oraz poznają specyfikę pracy i funkcjonowania portu lotniczego. Ponadto, oprócz nauki z native speakerem, będą brali udział w projektach międzynarodowych i wyjazdowym warsztacie na Euroweek.
Dla tych, którzy chcą studiować medycynę, farmację lub zgłębiać nauki przyrodnicze, czeka „Bio-Korczak", czyli klasa biologiczno-chemiczna. W ramach przedmiotów dodatkowych uczniowie będą mieli laboratorium biologiczne oraz fizykę medyczną, a ponadto wezmą udział w warsztatach organizowanych przez Śląski Uniwersytet Medyczny, będą uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Centrum Dydaktycznym Wydziału Farmaceutycznego i wyjadą np. do Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Ostatnia propozycja to klasa dziennikarska – social media. Wybierając tę klasę, zostaniesz „Media -Korczakiem". Klasy dziennikarskie w VI LO mają już wieloletnią tradycję. Króluje w nich praktyka wsparta teorią. Uczniowie m. in. tworzą własne radio, telewizję czy gazetę. Dodatkowym przedmiotem w tej klasie jest dziennikarstwo. Mało tego, w drugiej klasie organizowane są warsztaty dziennikarskie w języku angielskim. Uczniowie uczestniczą także w warsztatach dziennikarskich, prowadzonych w Radiu Katowice, w zajęciach z mentoringu czy kole debat oxfordzkich. Do tej pory prace dziennikarsko -filmowe tworzyli na greenscreenie, od nowego roku będą natomiast używać greenboxa.
W szkole można również, oprócz języka angielskiego, uczyć się języka włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego czy niemieckiego.
– Przeprowadzka jest wielkim wyzwaniem, zarówno dla młodzieży, jak i dla grona pedagogicznego, ale jest to także wielka szansa na stworzenie własnej, autonomicznej przestrzeni, w której jedynymi gospodarzami będą uczniowie VI LO – podsumowała Joanna Napora – Ćmachowska.

korczakplakat

Liceum wspiera i promuje znany aktor i absolwent „Korczaka" Michał Czernecki.