Wielkie wyzwanie, ale i drugie życie „Korczaka”

Napisane przez Sylwia Kosman
na 07 maj 2018

Po 27 latach liceum im. Janusza Korczaka zmienia swoją siedzibę, ale nie zmieni się ani klimat, ani serce do uczenia i rozwijania młodzieńczych talentów
Już nie przy ul. Czeladzkiej 58, ale przy ul. Ludwika Zamenhofa 15 będzie mieścić się siedziba VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka w Sosnowcu.


Od nowego roku szkolnego uczniowie będą nie tylko zdobywać wiedzę, ale także rozwijać swoje pasje w siedzibie dotychczasowego Gimnazjum nr 13. Szeroką wiedzę będzie im przekazywać doświadczona kadra nauczycieli „Korczaka" – która nie tylko uczy, ale i pokazuje, jak odnaleźć się w życiu, a także w społecznej oraz zawodowej rzeczywistości, i co, tak naprawdę, ma znaczenie. – Przez te wszystkie lata mury „Korczaka" opuściło wiele wspaniałych osób. Do dnia dzisiejszego powtarzają, że przyszli tutaj, ponieważ szkołę charakteryzuje niepowtarzalny, życzliwy klimat, który sprzyja rzetelnemu wykształceniu – mówi Joanna Napora – Ćmachowska, wicedyrektorka VI LO.
„Korczak" uchodzi za szkołę naukowych wyzwań, kreatywnego myślenia, sportowego ducha, dziennikarskich praktyk, matematycznej pasji, przyrodniczych eksperymentów, społecznego zaangażowania i międzynarodowych projektów. – Jesteśmy szkołą, w której stawia się na 100 procent zdaną maturę, na wyposażenie młodego człowieka w kompetencje językowe oraz współpracę z uczelniami wyższymi – przyznaje wicedyrektorka.
Szkoła przygotowała cztery propozycje dla uczniów. Absolwenci gimnazjów mogą dołączyć do klasy „Mat -Korczaków", czyli klasy matematyczno-politechnicznej, w której dodatkowym przedmiotem przez dwa lata będzie robotyka. Z kolei uczniowie, którzy mają predyspozycje językowe, powinni znaleźć się w odlotowej klasie językowej, czyli klasie „Lingua-Korczaki". Jej uczniowie będą mogli otworzyć się na bogaty świat różnorodnych języków obcych i kultur. Jest to także alternatywa dla klas dwujęzycznych w szkołach ościennych. Dodatkowo w tym roku osoby zainteresowane takimi zawodami jak stewardessa, steward, przewodnik turystyczny, rezydent czy pracownik obsługi pasażera zostaną przygotowane do tego, jak pozytywnie przejść zawodowy casting i zdobyć wymarzoną pracę. Uczniowie klasy językowej będą mieli również zajęcia z zakresu obsługi klienta oraz poznają specyfikę pracy i funkcjonowania portu lotniczego. Ponadto, oprócz nauki z native speakerem, będą brali udział w projektach międzynarodowych i wyjazdowym warsztacie na Euroweek.
Dla tych, którzy chcą studiować medycynę, farmację lub zgłębiać nauki przyrodnicze, czeka „Bio-Korczak", czyli klasa biologiczno-chemiczna. W ramach przedmiotów dodatkowych uczniowie będą mieli laboratorium biologiczne oraz fizykę medyczną, a ponadto wezmą udział w warsztatach organizowanych przez Śląski Uniwersytet Medyczny, będą uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Centrum Dydaktycznym Wydziału Farmaceutycznego i wyjadą np. do Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Ostatnia propozycja to klasa dziennikarska – social media. Wybierając tę klasę, zostaniesz „Media -Korczakiem". Klasy dziennikarskie w VI LO mają już wieloletnią tradycję. Króluje w nich praktyka wsparta teorią. Uczniowie m. in. tworzą własne radio, telewizję czy gazetę. Dodatkowym przedmiotem w tej klasie jest dziennikarstwo. Mało tego, w drugiej klasie organizowane są warsztaty dziennikarskie w języku angielskim. Uczniowie uczestniczą także w warsztatach dziennikarskich, prowadzonych w Radiu Katowice, w zajęciach z mentoringu czy kole debat oxfordzkich. Do tej pory prace dziennikarsko -filmowe tworzyli na greenscreenie, od nowego roku będą natomiast używać greenboxa.
W szkole można również, oprócz języka angielskiego, uczyć się języka włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego czy niemieckiego.
– Przeprowadzka jest wielkim wyzwaniem, zarówno dla młodzieży, jak i dla grona pedagogicznego, ale jest to także wielka szansa na stworzenie własnej, autonomicznej przestrzeni, w której jedynymi gospodarzami będą uczniowie VI LO – podsumowała Joanna Napora – Ćmachowska.

korczakplakat

Liceum wspiera i promuje znany aktor i absolwent „Korczaka" Michał Czernecki.