Fotograficzna wystawa poplenerowa fotografików SMF

Imponująca zapora, most kolejowy i malownicze zakątki powiatu suskiego
Poplenerową wystawę fotograficzną „Zembrzyce 2017" będzie można oglądać w Energetycznym Centrum Kultury już od 9 marca.

wystawaFot.AdamBit

Fot. Adam Bit


Wystawa jest pokłosiem pleneru fotograficznego członków Stowarzyszenia Miłośników Fotografii, który tym razem odbył się w ubiegły roku w Zembrzycach. W tej miejscowości, w ramach budowy zbiornika Świnna Poręba, powstał jeden z najdłuższych w Polsce mostów kolejowych. Przeprawa przez rzekę Skawę liczy ponad 400 metrów. Ten 7-przęsłowy, na podporach o wysokości 24 metrów obiekt, jest imponujący i budził szczere zainteresowanie jako model fotograficzny. Natomiast zapora w Świnnej Porębie jest jedną z najdłużej prowadzonych inwestycji hydrotechnicznych - jej budowę rozpoczęto w 1986 roku. Na szczęście, w 2017 roku ogłoszono jej zakończenie, dzięki czemu zbiornik Świnna Poręba stał się niezwykłym obiektem do fotografowania. Terenem twórczych poszukiwań stały się ciekawe zakątki powiatu suskiego: krajobraz, bogactwo natury, małomiasteczkowa zabudowa Zembrzyc, zabytki, kościoły, kapliczki, figury i krzyże przydrożne, rzeki, lasy, a także industrialne elementy pejzażu.

Fotograficy byli już m.in. w Pilicy, Ustroniu, Krynicy, Sandomierzu, Tomaszowie Mazowieckim i Szymbarku w Beskidzie Niskim, a w ubiegłym roku wybrali Zembrzyce, wieś położoną na północ od Suchej Beskidzkiej, na granicy Beskidu Makowskiego i Małego.


Wystawę będzie można oglądać w Energetycznym Centrum Kultury od 9 marca do 15 kwietnia 2018 r. Wernisaż odbędzie się 14 marca o godz. 18.00. Wystawę objął patronatem honorowym wójt Gminy Zembrzyce, a patronat medialny sprawuje „Kurier Miejski".


Kurator wystawy: Maciej Stobierski (ZPAF)
Autorzy zdjęć - członkowie SMF: Adam Bit, Zdzisław Biernaś, Joanna Bratko-Lityńska, Ewa Chrapka, Jerzy Chrapka, Ireneusz Czechowicz, Katarzyna Dworaczek, Jadwiga Grzyb, Dawid Juszczyk, Michał Kusiak, Marek Lityński, Teresa Solarz, Wojciech Skórka, Wiesława Stawarz, Zbigniew Zdzienicki
Gościnnie artyści fotograficy: Stanisław Michalski, Maciej Stobierski, Zbigniew Podsiadło

wystawaFot.JerzyChrapka

Fot. Jerzy Chrapka