Otwórz się na pomoc

ZDROWIE
Angelika Ajeti i Ewa Rejek z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o. wyjaśniają, na czym polega program zdrowotny „Odnaleźć Siebie" i jak działa Dzienny Oddział Psychiatryczny.

zdrowiemarzec


Dzięki przyznanym środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ został utworzony w strukturach Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Dzienny Oddział Psychiatryczny „Odnaleźć Siebie".
Oddział ten od listopada 2017 roku oferuje zajęcia dla pacjentek i pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 14.00. Okres leczenia to 4 tygodnie, w indywidualnych przypadkach istnieje jednak możliwość wydłużenia wsparcia. Grupy pacjentów są niewielkie: liczą 12-16 osób, co pozwala na dopasowanie zakresu programu do indywidualnych preferencji naszych uczestników. Dzienny Oddział Psychiatryczny „Odnaleźć Siebie" świadczy usługi zdrowotne służące zachowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia psychicznego.
Oferujemy działania diagnostyczne, lecznicze rehabilitacyjne, a także kładziemy duży nacisk na edukację i wsparcie w obszarach: choroba, rodzina, społeczeństwo i życie.
W ramach realizowanego programu zdrowotnego odbywają się zajęcia z psychiatrą, psychologiem, terapeutką zajęciową oraz pielęgniarką. Zajęcia dla pacjentów w dużej mierze odbywają się w grupie, ale dbamy też o kontakt umożliwiający pacjentom rozmowy z personelem „jeden na jeden". Pacjenci otrzymują od nas sporo wiedzy teoretycznej, np. na temat chorób psychicznych i ich przebiegu, a także podpowiedzi, jak sobie radzić ze stresem, napięciem czy jak się zachować w pewnych instytucjach czy sytuacjach. Bardzo ważne jest dla nas zindywidualizowane podejście do uczestników programu, dlatego dbamy, aby to również pacjenci proponowali treści, które chcieliby omawiać na zajęciach.
Nasz oddział nie tylko uczy i edukuje, ale daje możliwość skorzystania z bogatej oferty zajęć praktycznych. Regularnie odbywają się zajęcia terapeutyczne, gdzie pacjenci, np. w ramach arteterapii – mogą malować, rysować, wyklejać czy tworzyć metodą – decoupage. Każdy z uczestników bierze również udział w treningu kulinarnym, gdzie ma możliwość nie tylko przyrządzania, ale również kosztowania pewnych składników, których do tej pory być może nie miał okazji wykorzystywać w swojej kuchni domowej.
Kolejną zaletą naszego oddziału jest to, że wychodzimy z oddziału na wyjścia plenerowe w ramach zajęć z socjoterapii. Korzystając z urozmaiconych form socjoterapii, pacjenci mogą rozwijać swoją wrażliwość emocjonalną oraz odnajdywać się w różnego typu sytuacjach społecznych. Byliśmy już w teatrze, w kinie, w kręgielni, a jeszcze wiele wypraw przed nami. Ktoś by mógł pomyśleć, że przecież to żadna atrakcja, a nam za każdym razem „rosły serca", kiedy widzieliśmy radość pacjentów, którzy np. już 20 lat nie obcowali z rozrywką i kulturą.
Pierwsze miesiące pracy oddziału pokazują nam, jak bardzo stworzony przez nas program jest potrzebny. Cieszy nas to, ponieważ naszym głównym celem jest pomoc niesiona pacjentom. Było wiele chwil, które były dla nas ważne i wzruszające, ale chyba najbardziej wspominamy okres przedświąteczny, gdzie ubieraliśmy choinkę, piekliśmy pierniki, rozmawialiśmy o tradycjach świątecznych. Zorganizowaliśmy przepiękną Wigilię, w której uczestniczyli wszyscy pacjenci, którzy od początku trwania oddziału byli z nami. Zasiedliśmy przy jednym stole, śpiewaliśmy kolędy, zjedliśmy kilka potraw, które pacjenci przygotowywali samodzielnie na treningu kulinarnym. Piękne doświadczenie dla nas i dla pacjentów, zwłaszcza że dla niektórych z nich to była jedyna taka Wigilia w te święta.
Na koniec chcemy się pochwalić informacją zwrotną naszych pacjentów, że dawno nie byli w miejscu, gdzie otrzymali tyle wsparcia i pomocy i nie wiedzieli tak zgranego, oddanego zespołu terapeutycznego. Jedyne co możemy odpowiedzieć, to że nie byłoby tego bez naszych pacjentów!
Zapraszamy!