Pierwszy etap budowy nowego bloku operacyjnego zakończony

Koszt budowy bloku operacyjnego wynosi 38 mln zł
Za 12 miesięcy Sosnowiecki Szpital Miejski będzie mógł się pochwalić nowoczesnym blokiem operacyjnym. Dzisiaj uroczyście wmurowano akt erekcyjny na placu budowy bloku, który jest największą inwestycją szpitala od momentu jego wybudowania.


W skład trzykondygnacyjnego pawilonu oprócz sześciu sal operacyjnych wchodzi m.in. oddział intensywnej terapii. Obiekt został wkomponowany w przestrzeń wewnętrznego wschodniego dziedzińca szpitalnego i ma prawie 50 metrów długości i 26 metrów szerokości.

blok budowa1


Sale operacyjne będą znajdowały się na pierwszym piętrze pawilonu i są zaprojektowane zgodnie z potrzebami poszczególnych specjalności: chirurgii ogólnej, ginekologii, ortopedii, urologii i otolaryngologii. Sale będą w pełni zinformatyzowane, cyfrowy sprzęt i aparatura do diagnostyki obrazowej pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa zabiegów operacyjnych i wpłyną na komfort pracy lekarzy, skrócą czas operacji, co bezpośrednio przełoży się pozytywnie na jakość leczenia i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.
- Dla zachowania bezpieczeństwa pacjentów po operacji i zmniejszenia dolegliwości związanych ze znieczuleniem i jego ustępowaniem, a także w celu skutecznego leczenia bólu pooperacyjnego w obszarze bloku operacyjnego wydzielono zespół pooperacyjny, posiadający cztery łóżka. Pacjenci przebywający w Sali pooperacyjnego są stale monitorowani przez pielęgniarki anestezjologiczne i nadzorowani przez lekarzy anestezjologów – tłumaczy Artur Nowak, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

blok budowa2


Na parterze powstanie 12 łóżkowy Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Szpital planuje leczyć pacjentów głównie z powodu dolegliwości i skutków schorzeń kardiologicznych i układu oddechowego. Placówka chce także rozwinąć leczenie pacjentów bariatrycznych, którzy, ze wzglądu na uwarunkowania spowodowane otyłością są szczególnie narażeni na choroby układu krążenia i układu oddechowego, jak również ich negatywne skutki. Choroby u takich pacjentów postępuje szybciej, a jej skutki są znacznie bardziej dramatyczne. W obszarze piwnic zaprojektowano zaplecze techniczne bloku operacyjnego i OIOMu.
Za inwestycję odpowiada warszawska firma Warbud SA, której na realizację zadania ma 12 miesięcy. Koszt budowy bloku operacyjnego wynosi 38 mln zł. – Oczywiście do tego należy doliczyć koszty wyposażenia, które szacujemy na ok. 7 mln zł. Cała inwestycja zamyka się więc kwotą ok. 45 mln zł - dodaje prezes Nowak.
- Gdy podpisywaliśmy umowę na budowę bloku, powiedziałem, że to jest dla mnie jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy dzień podczas mojej czteroletniej kadencji. Ogromnie się cieszę patrząc na to jak mury pną się w górę. W tej chwili to najdroższa miejska inwestycja, która jest realizowana ze środków miasta. Mamy plan działania wobec sosnowieckiego szpitala, sosnowieckiej służby zdrowia i konsekwentnie go realizujemy. Liczę na to, że dostaniemy także wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia, i że pieniędzy w systemie będzie więcej, tak by lepiej leczyć naszych mieszkańców – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

blok budowa3

 

Źródło UM w Sosnowcu.