Co to był za debiut…

Uczestnicy Uniwersytetu III Wieku wystawili w „Kiepurze" spektakl teatralny „O życiu"
Nie było łatwo, ale udało się! 9 czerwca na scenie Energetycznego Centrum Kultury uczestnicy Uniwersytetu III Wieku zagrali spektakl, zatytułowany „O życiu".


Spektakl wyreżyserowała aktorka, Ewa Bryk-Nowakowska, która od lat w ECK prowadzi Młodzieżową Akademię Teatralną. Aktorzy-seniorzy, choć mieli tremę, to poradzili sobie bardzo dobrze, a satysfakcja z osiągniętego sukcesu była ogromna. Próby nad spektaklem ruszyły w październiku. Wszystko zaczęło się od tego, że uczestnicy Uniwersytetu III Wieku, działającego przy Uniwersytecie Śląskim, zgłosili się do Młodzieżowej Akademii Teatralnej. – Postanowiliśmy spróbować swoich sił w teatrze. Michał Góral, dyrektor Energetycznego Centrum Kultury i pani Ewa Bryk-Nowakowska wyrazili zgodę i tak rozpoczęła się nasza przygoda. Próby odbywały się dwa, trzy razy w miesiącu, a przed samym spektaklem zdecydowanie częściej – opowiada Anna Rozenau, która zagrała w spektaklu. – Wystawiliśmy spektakl o życiu i ludziach. Powiedziałabym, że była to taka komedia z życia wzięta, o emocjach, ludziach, ich słabościach. Musieliśmy właściwie wczuć się w rolę, wielu rzeczy nauczyć się w krótkim czasie, ale uważam, że nasza reżyser świetnie nas przygotowała i chyba nie było najgorzej... – mówi Anna Rozenau.
Aktorka Ewa Bryk-Nowakowska przedstawiła do wyboru seniorom dwa scenariusze: jeden o zabarwieniu komediowym i drugi, choć na pozór „lekki", to jednak bazujący na trudnych tekstach, między innymi Juliana Tuwima. - Seniorzy wybrali ten drugi scenariusz i zmierzyli się z tekstem, choć moim zdaniem powinno być odwrotnie, ale uszanowałam ich wolę. Poradzili sobie bardzo dobrze, jestem z ich pracy dumna – ocenia Ewa Bryk-Nowakowska. – Pracowaliśmy w szybkim tempie, bo na przygotowanie spektaklu mieliśmy zaledwie kilka miesięcy. W Młodzieżowej Akademii Teatralnej organizacja pracy wygląda inaczej. Mamy sześć grup i stopniowo opanowujemy kolejne umiejętności. Najpierw są ćwiczenia dykcyjne, emisyjne, ruch sceniczny, zajęcia z rekwizytem, elementami kostiumu, sceny uwalniające emocje. Tutaj tego wszystkiego brakowało, więc seniorzy musieli w krótkim czasie odnaleźć ten warsztat w sobie. Służyły temu intensywne próby – dodaje.
Seniorzy w dalszym ciągu zamierzają uczęszczać na zajęcia teatralne oraz występować przed publicznością. – Gramy spektakl jeszcze dla studentów. Po wakacjach zamierzamy dalej ćwiczyć, a nawet pozyskać kolejnych członków do naszej grupy teatralnej – podsumowała Anna Rozenau.

Młodzieżowa Akademia Teatralna powstała w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu w 2003 roku. Kierownikiem artystycznym MAT jest Ewa Bryk Nowakowska, aktorka z wieloletnim stażem scenicznym, wykładowca, reżyser, juror konkursów i przeglądów teatralnych.
Obecnie w ramach MAT funkcjonuje już sześć zróżnicowanych pod względem zaawansowania i wieku uczestników grup. Każda z grup spotyka się na zajęciach teatralnych dwa razy w tygodniu. Uczestnicy szkolą dykcję, analizują i interpretują teksty, budują rolę i ćwiczą ruch sceniczny. Do MAT można dołączyć we wrześniu, po pozytywnym wyniku przesłuchania. Najmłodsze grupy zamykają kolejny rok nauki etiudami, a grupy bardziej zaawansowane przygotowują spektakle teatralne.