Rewolucja na Stawikach

Napisane przez Sylwia Kosman
na 27 kwiecień 2017

Nowe alejki, ścieżki dla rowerzystów, modernizacja plaży i najdłuższy na południu Polski wyciąg dla fanów sportów wodnych
Stawiki czeka prawdziwa metamorfoza. Wokół Stawików zostanie zmieniona cała infrastruktura, a przeprowadzone zmiany, które zrealizuje miasto, będą kosztować ok. 3 mln 300 tys. zł.

To nie koniec rewolucji! W wyniku prywatnej inicjatywy zostanie rozbudowana także strefa Wake Zone Stawiki. Dzięki zrealizowaniu tych inwestycji Stawiki staną się jednym z najlepszych i najbardziej atrakcyjnych miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych, ale i sportowych w całym mieście, a niewykluczone, że i w regionie. – Naszym celem jest to, by każdy mieszkaniec nie tylko Sosnowca, ale i regionu, mógł znaleźć w Sosnowcu ulubioną przez siebie formę rekreacji i wypoczynku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.
Przed wakacjami większość prac modernizacyjnych powinna zostać zakończona.
- Wyremontowane zostaną alejki wokół Stawików. Powstanie 1500-metrowa pętla rowerowa z czerwonego asfaltu o szerokości co najmniej dwóch metrów. Powstanie również coś dla biegaczy, którzy licznie trenują wokół akwenu. W ramach inwestycji zostanie ułożonych 200 metrów bieżni poliuretanowej do ćwiczeń szybkościowych dla biegaczy w alejce pomiędzy Stadionem Ludowym a Stawikami – wylicza prezydent.
Wymieniona zostanie także nawierzchnia asfaltowa wokół Stawików wraz z montażem hydraulicznych słupków od strony ulicy Sobieskiego, które będą się opuszczać na moment wjazdu służb miejskich. Zostanie zmieniona także aranżacja małej architektury wokół akwenu. Pojawią się zadaszone ławki z przewijakami dla rodziców z dziećmi oraz zostanie przeprowadzona modernizacja plaży. Kolejną miejską inwestycją będzie nowa kładka dla pieszych przez Brynicę, która znacznie ułatwi dojście do Stawików od strony ulicy Regulacyjnej, gdzie znajduje się duży parking.
- Nowa nawierzchnia dla pieszych, ścieżki dla rowerzystów, ławki z przewijakami dla rodziców, zatoki ławkowe – potwierdza Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca. - Chcemy także ograniczyć ruch samochodowy. Kończymy teraz projekt dotyczący budowy kładki – podsumował wiceprezydent.
Początkowo zadania inwestycyjne na Stawikach miało wykonać Przedsiębiorstwo Budowy Dróg „DROGOPOL-ZW" z Katowic. Niestety, przed podpisaniem umowy, przedsiębiorstwo zrezygnowało z realizacji tego zadania. Obecnie trwa procedura zmierzająca do podpisania umowy z kolejnym oferentem - PW-ETA Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej.
To nie koniec zmian na Stawikach. Rozbudowany zostanie także Ośrodek Wake Zone Stawiki, który został założony przez członków kadry Polski w narciarstwie wodnym. Po zakończeniu wszystkich prac na miłośników sportów wodnych będzie czekał największy w Polsce, pięciopunktowy wyciąg o długości liny 750 metrów dla fanów narciarstwa wodnego oraz wakeboardzistów, a także mniejszy 200-metrowy wyciąg wraz z kładką dla mniej zaawansowanych zawodników. Fani wodnych sportów i silniejszych wrażeń będą mogli próbować pokonać specjalnie ustawione przeszkody, bo na wodzie pojawią się kikery, slidery i funboxy.
- Będzie to najbardziej nowoczesny i najdłuższy wyciąg na południu Polski i nie ukrywam, że jest to nasza główna atrakcja. Drugi, nasz dotychczasowy wyciąg, który działa od trzech lat, będzie przeznaczony do celów szkoleniowych. Po uruchomieniu nowego wyciągu w przyszłym roku będziemy starać się o organizację mistrzostw Polski, ale będziemy mogli także organizować mistrzostwa Europy i świata – mówi Bartosz Pieczonka, prezes Akademii Sportu Stawiki. Projekt przewiduje także przebudowę infrastruktury ośrodka, która wzbogaci się o specjalistyczny sklep ze sprzętem sportowym, wypożyczalnię nart i wakeboardów, przebieralnie z szafkami oraz toalety. Zostanie zbudowana także nowa strefa gastronomicznej dla ok. 120 osób. - Wyciąg do nart wodnych i wakeboardu najłatwiej porównać do nart lub snowboardu. Mamy do wyboru dwie deski lub jedną i pływamy po powierzchni wody, wykonując różne ewolucje. Będzie można pływać po torze 750-metrowym po pięciokącie. Na wodzie pojawią się także przeszkody, z których będą mogły korzystać osoby bardziej zaawansowane – stwierdził Bartosz Pieczonka.
W planach jest także powiększenie plaży oraz stworzenie strefy rekreacji z batutem, stacją street workout oraz atrakcjami dla najmłodszych. Właściciele spółki, która kieruje Wake Zone Stawiki, realizują inwestycję z własnych środków, ale liczą także na to, że uda się pozyskać na ten cel środki unijne. Wielkie otwarcie zmodernizowanego kompleksu planowane jest na czerwiec.