Umowa na budowę ronda podpisana

Dobre wieści dla mieszkańców Niwki

Spore zmiany czekają w przyszłym roku mieszkańców Sosnowca a w szczególności Niwki. Dziś z firmą Skanska miasto Sosnowiec podpisało umowę na wykonanie ronda u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Tuwima, Wygoda i Konstytucji. Całość zadania, którego realizacja potrwa do końca czerwca 2015 roku będzie kosztowała 9,8 mln złotych.

 

- Rondo w rejonie ulic Wojska Polskiego, Tuwima i Wygody jest koniecznością. W tej chwili ruch w tym miejscu jest ogromy przez co kierowcy wyjeżdzający z ulicy Tuwima i Wygody mają duże problemy z bezpiecznym włączeniem się do ruchu. Piesi również nie mają łatwego życia. Obiecaliśmy przebudowę i dotrzymujemy słowa – tłumaczy Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.

Na przebudowie dróg skorzystają również piesi. Znajdujące się w rejonie skrzyżowania torowisko tramwajowe zostanie nieco przesunięte - W tej chwili pasażerowie chcący wsiąść do tramwaju w kierunku centrum miasta muszą przejść przez całą ulicę. Niestety pomimo wyraźnego oznakowania część kierowców nie stosuje się do znaków i nie ustępuje pierwszeństwa pieszym. Dlatego przesuniemy nieco torowisko tak, by zmieścił się peron. Przy samym rondzie wybudujemy również wysepki dla pieszych, by bezpieczniej mogli przejść na drogą stronę ulicy – mówi Dariusz Pieczka z Wydziału Inwestycji Miejskich.

Niemal w centrum skrzyżowania znajduje się zabytkowa kapliczka z ok. 1857 roku, która zostanie w całości przeniesiona – Kapliczka stanie na nowym zielonym skwerze, który powstanie tuż przed komisariatem policji. To będzie spora niespodzianka dla mieszkańców – dodaje Dariusz Pieczka.


W ramach inwestycji nowy asfalt zyskają ulice w trójkącie Tuwima, Stoczniowców i Konstytucji, a także spory odcinek ulicy Wygoda.


- Wiemy jak ważne dla kierowców i pieszych jest to skrzyżowanie, zrobimy wszystko by prace przebiegały w sposób jak najmniej dolegliwy i by się skończyły w terminie – podkreślał Jarosław Szmitka z firmy Skanska.

To nie koniec zmian w tym rejonie, bowiem najprawdopodobniej na początku listopada poznamy wykonawcę, który przebuduje znajdujące się 700 metrów dalej skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Kopalnianej - Zarówno stan nawierzchni jak i organizacja ruchu pozostawia sporo do życzenia. Najważniejsze zmiany to przesunięcie wylotu ulicy Kopalnianej nieco w kierunku centrum Niwki, dobudowanie lewoskrętów z ul. Wojska Polskiego w Kopalnianą oraz z ul. Wojska Polskiego w ul. Watta. Zamontowane zostanie również nowe oświetlenie oraz wybudowane miejsca postojowe – tłumaczy Wojciech Guzik, naczelnik Wydziału Organizacji Zarządzania Drogami i Ruchem Drogowym. Kosz tych prac szacowany jest na 3,6 mln złotych. Podobnie jak w przypadku budowy ronda prace potrwają do końca czerwca 2015 roku.


- Sporo zmian czeka na mieszkańców Niwki. Przypominam, że w tym rejonie trwają również prace przy modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Cała dzielnica wkrótce zyska zupełnie nowe oblicze. Chciałbym podziękować Urzędowi Marszałkowskiemu za wsparcie finansowe przy obu tych zadaniach. Bez tego realizacja byłaby dla nas bardzo trudna – podsumował Kazimierz Górski.