W Sosnowcu otwarto nowoczesne centrum badawcze

23 kwietnia w Sosnowcu otwarto pierwsze w Polsce Centrum Naukowo-Badawcze Żywienia Klinicznego firmy NUTRICO. Jego siedziba znajduje się w budynku Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego przy ulicy Wojska Polskiego.

 

Centrum będzie się zajmowało dostarczaniem produktów i usług poprawiających jakość leczenia pacjentów i zmniejszających koszty działalności medycznej.

- Jesteśmy w miejscu, które świadczy o podejściu Sosnowca do innowacyjności. Jeszcze kilkanaście lat temu dokładnie tutaj ćwiczyli ratownicy górniczy po to, żeby później skutecznie ratować życie. Dziś witamy w budynku Parku Naukowo-Technologicznego nowoczesną firmę, która również przyczynia się do ratowania tego życia – mówił podczas otwarcia Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca. Podkreślił on, że podobnych zakładów jest w mieści więcej. – W zdecydowanej większości są one wybudowane na terenach poprzemysłowych, które jako samorząd musieliśmy przywracać do życia. Przed nami ostatnie tak duże finansowanie ze środków unijnych. Życzyłbym sobie, żeby strumień pieniędzy zewnętrznych w tej perspektywie docierał do innowacyjnych samorządów – dodał prezydent.

Prezes NUTRICO, dr Łukasz Drozd podczas swojego wystąpienia uznał żywienie kliniczne za trzecią po zastosowaniu znieczulenia ogólnego i antybiotyków, rewolucję w medycynie. –Będziemy w Sosnowcu nie tylko pomagali leczyć, ale też służyć wiedzą przyszłym lekarzom i farmaceutom – zaznaczył prezes.
Skorzystają z tego przede wszystkim studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. –Sosnowiec to dla nas bardzo szczęśliwe miejsce. Jest tutaj klimat do tego aby się rozwijać – mówiła prof. Krystyna Olczyk, prorektor ŚUM mówiąc o pomocy władz miejskich i wojewódzkich przy budowie kampusu na Dańdówce. – NUTRICO to dla nas ogromna szansa rozwoju, ponieważ swoją działalnością doskonale wpisuje się w to, czego uczymy naszych studentów – dodała.