Kolejne sukcesy zawodniczek z Sosnowca w Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym Klasycznym

W Mistrzostwach udział wzięło około 270 zawodników z 40 klubów z całej Polski
W dniach 6 – 8 października w Sosnowcu odbyły się VII Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów do lat 18 i 23 oraz Seniorek i Seniorów w Trójboju Siłowym Klasycznym.

VII MP w TSK 1


Zawody odbyły się pod patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego a zawodnicy rywalizowali o medale w hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Żeromskiego 9. W Mistrzostwach udział wzięła rekordowa liczba zawodniczek i zawodników około 270 zawodników z 40 klubów z całej Polski a głównymi organizatorami mistrzostw był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sosnowcu oraz Stowarzyszenie Centrum Formy Dąbrowa Górnicza. Zawody w piątek oraz sobotę odbywały się na dwóch pomostach natomiast w niedzielę na jednym. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał dyrektor ds. sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sosnowcu Arkadiusz Hrabia, który brał także udział przy dekoracji zawodniczek i zawodników wraz z wiceprezesem Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego Markiem Kruszewskim. Na zawodach obecny był dyrektor MOSiR Sosnowiec Jerzy Górak, który brał udział w dekoracji zawodników i dokonał uroczystego zamknięcia zawodów.
Duży sukces odniosły Sosnowiczanki Klaudia Poszwa oraz Dominika Łakomik. Klaudia starowała w kategorii juniorek do lat 18 oraz seniorek podobnie jak i Dominika Łakomik. Klaudia 17-letnia zawodniczka, brązowa medalistka Mistrzostw Świata i srebrna Mistrzostw Europy potwierdziła swoją przynależność do najlepszych zawodniczek w Polsce. Zwyciężyła w kategorii juniorek do lat 18 w połączonej kategorii wagowej 43-47 kg z wynikiem 268,5 kg (100+40+128,5) uzyskując 361,67 pkt. według formuły Wilks'a. Ponadto była druga w kategorii open juniorek do lat 18 wśród 27 zawodniczek. Natomiast w kategorii seniorek w kategorii 47 kg wywalczyła brązowy medal. Wynik w przysiadzie 100 kg, w martwym ciągu oraz trójboju to oczywiście nowe rekordy Polski do lat 18, 20 oraz w martwym ciągu także do lat 23.

Także Dominika Łakomik 18-latka zaprezentowała się bardzo dobrze, chociaż pozostał mały niedosyt. Zawodniczka startowała także w kategorii juniorek do lat 18 oraz seniorek w kategorii do 72 kg. W juniorkach zdobyła srebrny medal przegrywając waga ciała a w seniorkach uplasowała się na czwartym miejscu przegrywając brązowy medal o 2,5 kg. Dominika uzyskała ostatecznie w trójboju 317,5 kg (120+57,5+140). Dominika była bardzo dobrze przygotowana do zawodów jak twierdzi jej trener Bartek Rząp a być może na gorszą dyspozycję zawodniczki miał wpływ opóźnienia startu i zbijanie wagi. Szkoda nie zaliczonych podejść w przysiadzie do 127,5 kg oraz drugiego podejścia w martwym ciągu 140 kg. Zawodniczka walczyła o jak najlepsze wyniki od pierwszego do ostatniego podejścia i na pewno jeszcze o niej będzie głośno znając jej ambicje i zapał do treningów.

Obie zawodniczki przyczyniły się do zdobycia trzeciego miejsca drużynowo juniorek do lat 18 oraz drugiego miejsca w klasyfikacji seniorek.

Także na zawodach zadebiutował Adam Łuczyk, który niestety nie zrobił na czas wagi i wystartował poza konkursem nie zostając sklasyfikowany. Adam uzyskał jak na debiutanta bardzo dobry wynik w trójboju 550 kg (200+135+215) przy wadze ciała 105,8 kg.

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno kibiców i należały do jednych z najlepiej zorganizowanych zawodów w Polsce.

FOTO: Stanisław Mentel