Teatralny Dzień Matki - 25, 26 i 27 maja

Z okazji Dnia Matki Teatr Zagłębia w Sosnowcu przygotował trzy propozycje.


26 maja, godz. 16:00 „Ostatni seans Poli N.” – Dzień Matki w Restauracji Warszawskiej
Teatr Zagłębia zaprasza na pokaz monodramu w wykonaniu Małgorzaty Saniak „Ostatni seans Poli N.” oraz poczęstunek w Restauracji Warszawskiej przygotowany specjalnie przez szefa kuchni. Bilety w cenie 70 zł.

O spektaklu: Rok 1919. Znana berlińskiej publiczności, aktorka Pola N. zostaje zatrzymana na przejściu granicznym w Sosnowcu. Powodem zatrzymania są filmowe taśmy, które kobieta próbuje przewieźć za niemiecką granicę. Aktorka zostaje oskarżona o kontrabandę i oddelegowana do Naczelnika Straży Celnej – Eugeniusza Dąmbskiego. To spotkanie zaważy na jej dalszych losach.
Jak długo Pola N. zabawi w Sosnowcu? Czy uda jej się wyjechać na Zachód i zrobić międzynarodową karierę?
W spektaklu jak w hipnotycznym seansie przewijają się taśmy z życia polskiej aktorki, przez chwilę stare kino ożywa dawnym blaskiem i blichtrem. Pola N. żongluje zestawem filmowych gestów i póz, nieustannie kreując siebie. Klisze nakładają się na siebie, a narracje przeczą sobie nawzajem, pozostawiając pytanie: kim była Pola N.?

Tekst i reżyseria: Agnieszka Nasierowska
Muzyka: Tymek Witczak
Projekcje: Kolankov
Obsada: Małgorzata Saniak
Zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Sosnowca

25-26 maja, godz. 18:00 – pokazy spektaklu „Pomoc domowa”
Nadia, niezastąpiona pomoc domowa, rozpoczyna pracę u małżeństwa Olgi i Norberta. Szybko się jednak okazuje, że w jej zakres obowiązków nie wchodzi tylko sprzątanie i opieka nad domem, bo małżeństwo pilnie potrzebuje urozmaicenia od codziennej rutyny... Co robią? To, co kusi wszystkich w takich sytuacjach - każde z nich potajemnie rozpoczyna namiętny romans. Misją Nadii jest utrzymać w sekrecie ich gorące przygody – misją o tyle trudną do wykonania, że wszystko dzieje się w mieszkaniu spokojnego i zgodnego na pozór małżeństwa. Ale nic nie jest niemożliwe dla zaprawionej w bojach pomocy domowej! Za sprzymierzeńców ma swoją niezwykłą błyskotliwość, cięty dowcip i... pełny barek u swoich pracodawców. Czy jej się uda?
Bilety: 30-45 zł

27 maja, godz. 19:00 – spektakl operowy „Dydona i Eneasz”
„Dydona i Eneasz” to barokowa opera Henry’ego Purcella, odwołująca się do antycznego mitu o greckiej uciekinierce Dydonie, która dotarła do wybrzeży Afryki, gdzie założyła Kartaginę, i Eneaszu – dowódcy, który z oddziałem żołnierzy uciekł spod Troi po przegranej bitwie. Opera Purcella porusza zarówno kwestie społeczne, jak i polityczne – para tytułowych bohaterów to uciekinierzy z Europy, którzy szukają azylu przed nieprzychylnym losem. Jest to również historia miłosna – między bohaterami powstaje intymna relacja. Dydona musi jednak wybrać między kochankiem i swoimi uczuciami a interesem państwa, którego jest królową.
Bilety: 20/30 zł


Źródło: Teatr Zagłębia