Boska komedia w ujęciu Salvadora Dali

Nowa wystawa „Salvador Dali – Boska Komedia. Z prywatnej kolekcji Kesauri” zostanie udostępniona 26 kwietnia w Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu. Poprzednimi właścicielami prac była Marina Vlady – gwiazda kina i Włodzimierz Wysocki – legendarny rosyjski pieśniarz.


Ekspozycja obejmuje aż 254 oryginalne prace artysty. Jest to cykl grafik powstałych z ilustracji, jakie w latach 50. XX wieku wykonał, na zlecenie Biblioteki Narodowej w Rzymie, do arcydzieła Dantego – jubileuszowego wydania Boskiej komedii z okazji 700. rocznicy urodzin jej autora. Dali namalował 100 ilustracji w technice akwareli, po jednej wstępnej i 33 do każdej części poematu Dantego. Powstały prace uważane za jedno z najwybitniejszych osiągnięć ilustratorskich artysty. Pomimo wycofania się Włochów z umowy (powierzyli wykonanie ilustracji rodakowi), Dali ukończył dzieło. Akwarele zostały następnie przez niego i dwóch drzeworytników przeniesione w technikę drzeworytu. Aby przystosować je do druku, do każdej zrobiono specjalne matryce z drzewa bukszpanowego. W sumie wykonano ponad 3,5 tysiąca matryc, niezbędnych do powstania100 ksylografii. Prawa do nich wykupił Les Heures Claires i ostatecznie zostały wydane we Francji.
Ekspozycja zawiera 200 grafik (100 + 100) nawiązujących tematycznie do trzech części utworu: Raju, Czyśćca i Piekła. Jej interesującym uzupełnieniem są tzw. dekompozycje, wybrane trzy grafiki rozłożone na poszczególne warstwy koloru, razem 50. Ciekawostkę stanowią także cztery serigrafie na jedwabiu. Wystawa będzie po raz pierwszy prezentowana w Polsce w pełnym zakresie. Pozwoli odbiorcom lepiej poznać i zrozumieć język sztuki Dalego, docenić mistrzostwo warsztatu, poznać filozofię i zrozumieć artystyczne credo.
Wystawę prac wielkiego mistrza będzie można oglądać do 11 sierpnia.

dali plakat