Droga do Niepodległej. Listopad 1918 w Sosnowcu

W ramach ogólnopaństwowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu oraz Instytut Zagłębia Dąbrowskiego zapraszają na wystawę odwołującą się do całokształtu wydarzeń i zrywów niepodległościowych Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem roli Sosnowca i jego mieszkańców.


Narracja ekspozycji prowadzi przez 123 lata niewoli narodowej: począwszy od insurekcji kościuszkowskiej, poprzez walki Polaków po stronie Napoleona Bonapartego, powstania listopadowe i styczniowe, po wydarzenia roku 1905. Dotyczy ważnych wydarzeń ogólnokrajowych oraz regionalnych. Punktem kulminacyjnym opowieści jest rok 1918.
Niezwykle istotnym dla ówczesnej Europy miejscem był tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy, stanowiący granicę trzech zaborców, który jest mocno zaznaczony w przestrzeni ekspozycji i dodatkowo ilustrowany bogatą kolekcją kart pocztowych. Inną ważną pamiątkę stanowi gabinet pierwszego prezydenta niepodległego Sosnowca – Aleksego Bienia, z meblami z końca XIX wieku. Wiele istotnych wydarzeń i postaci historycznych przedstawiają dzieła sztuki. Należy do nich: portret Stanisława Małachowskiego Marcello Baciarelli’ego, obrazy Wojciecha Kossaka, m.in. „Żołnierz z koniem”, „Ułan i dziewczyna” czy „Huzar z koniem”. Niezwykle cennym i rzadko prezentowanym jest cykl siedmiu rysunków Juliusza Kossaka o wyjątkowych walorach artystycznych i emocjonalnych do „Pieśni Legionów” – od 1927 roku polskiego hymnu narodowego, o dobrze znanych tytułach: „Marsz marsz Dąbrowski/Z ziemi włoskiej do Polski”, „Mówi ojciec do swej Basi/Cały zapłakany”, „Nauczy nas Bonaparte/Jak zwyciężać mamy”, „Tak Czarniecki do Poznania”.
Eksponaty i dokumenty na wystawie pochodzą ze zbiorów:, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Państwowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Warszawy, Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, PTTK Oddział im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu oraz Aliny Bień-Dudzińskiej.


Wystawa, której otwarcie odbędzie się 8 listopada o godz. 18.00, potrwa do 30 grudnia 2018 roku.

1plakat


Źródło: Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu.