IV turniej wiedzy o Unii Europejskiej

Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także fizyczną sprawnością i fantazją

Ile gwiazdek znajduje się na fladze Unii Europejskiej, które państwo jako ostatnie przystąpiło do Unii, a jakie kraje wciąż kandydują i co poprzedzało euro? Na takie pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy konkursu, który odbył się 9 października na placu Stulecia.

W IV edycji turnieju wiedzy o Unii Europejskiej, zorganizowanym dla uczniów sosnowieckich szkół ponadgimnazjalnych, zawodnicy musieli nie tylko posiadać wiedzę, ale także inne umiejętności. Wśród konkurencji znalazły się dodatkowo degustacja narodowych potraw i odgadnięcie ich nazw, europejska lista muzycznych przebojów oraz zadania sprawnościowe. Uczniowie musieli nie tylko wskazać składniki gnocchi, czewapcziczi, langosza, czy paelli, ale także wiedzieć, jak brzmią zwroty grzecznościowe w kilku językach obcych. – Nie tylko trzeba było wiedzieć, ile powstało wspólnot europejskich, ale także poradzić sobie ze skakaniem na jednej nodze, trzymając łyżkę z jajkiem czy znać kilka języków obcych – potwierdza Lucyna Przybycień, która z Mateuszem Olesińskim, reprezentowała VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Korczaka w Sosnowcu.
W tym roku tematem przewodnim turnieju wiedzy o Unii Europejskiej była promocja aktywnego obywatelstwa, stąd hasło przewodnie wydarzenia: „Włącz się w społeczeństwo". Konkurs zainaugurował prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski, który powitał uczestników konkursu. – Cieszę się, że młodzież z naszego miasta tak licznie stawiła się na kolejnym turnieju wiedzy o Unii Europejskiej i stara się pogłębiać wiedzę na temat Europy, ale także działalności trzeciego sektora. Życzę wam wszystkich udanej, zdrowej rywalizacji oraz przede wszystkim dobrej zabawy – stwierdził prezydent.
W konkursie w pierwszym etapie rywalizowało 11 szkół ponadgimnazjalnych z Sosnowca. Po pierwszej rundzie, w której drużyny musiały zaprezentować swoje koncepcje strojów postaci z „Krainy Świetlików", pięć najlepszych drużyn znalazło się w finale turnieju. Stroje ocenili dr Aleksander Mańka z Wyższej Szkoły Humanitas i Adrian Drdzeń z Wydziału Polityki Społecznej UM w Sosnowcu, którzy są pomysłodawcami i koordynatorami projektu „Kraina Świetlików".
W finale zmierzyli się ze sobą uczniowie II LO im. Emilii Plater, Technikum nr 1 Ekonomicznego, VI LO im. Janusza Korczaka, I LO im. Walentego Roździeńskiego oraz Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych.
W jury konkursu zasiadły Maja Chyży-Dudek – prodziekan ds. współpracy z zagranicą Wyższej Szkoły Humanitas, Izabela Koczorowska z biura posła prof. Adama Gierka oraz Paulina Adamus – kierownik Sosnowieckiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Konkurs wygrali uczniowie II LO im. E. Plater, którzy w nagrodę, ufundowaną przez prof. Adama Gierka, posła do Parlamentu Europejskiego, pojadą do Brukseli. Drugie miejsce zajęła drużyna VI LO im. J. Korczaka, a trzecie - Technikum nr 1 Ekonomiczne. Rozegrano także konkurs żonglerki piłką nożną oraz konkurs na najlepsze hasło promujące wolontariat.
Konkurs zorganizowali Wydział Funduszy Europejskich i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz Wyższa Szkoła Humanitas. Partnerami turnieju byli Sosnowieckie Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Centrum Wolontariatu przy MOPS Sosnowiec.

 konkurs 1

konkurs 3