Wiele twarzy Gierka

Jasne i ciemne strony PRL i dekady Edwarda Gierka w Pałacu Schoena-Muzeum w Sosnowcu
„Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem" to tytuł najnowszej wystawy, którą już od 8 marca będzie można oglądać w Pałacu Schoena-Muzeum w Sosnowcu.


Autorzy ekspozycji, poprzez narrację wzbogaconą o materiał ikonograficzny, filmowy, zbiory rodzinne oraz muzealia, chcą pokazać zarówno jasne, jak i ciemne strony PRL-u i pozostawić ocenę minionej epoki zwiedzającym.
- Przygotowując wystawę o postaci Edwarda Gierka i jego dekadzie, chcemy pokazać, jak było. Nie należy mówić, że czasy były fantastyczne, ponieważ nie były. Naszym zamiarem jest pokazanie tego okresu w sposób prawdziwy, niejednostronny, unikając jednej tylko narracji – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – O czasach Edwarda Gierka można mówić przez pryzmat ważnych inwestycji, które powstały w Zagłębiu i Śląsku, których był inicjatorem i pomysłodawcą, wskazując efekty pracy, ale należy także pokazać, że były to czasy mroczne PRL i PZPR, w których dochodziło do tragicznych wydarzeń – dodaje.
Okres, w którym rządził Gierek, w dalszym ciągu budzi skrajne opinie. Dla jednych lata 70. XX wieku zapisały się jako okres dobrobytu, a ówczesny I sekretarz KC PZPR - Edward Gierek traktowany jako autor sukcesu gospodarczego i społecznego Polski. Jednak epoka Gierka uchodzi nie tylko za okres prosperity, ale to także ciemne okresy i dramatyczne wydarzenia w polskiej historii. Edward Gierek przez część społeczeństwa postrzegany jest jako dobry gospodarz, a przez innych jako działacz komunistyczny, na którym spoczywa odpowiedzialność za pacyfikację protestów robotniczych w czerwcu 1976 roku oraz gigantyczne zadłużenie kraju.
- Narracja tej wystawy będzie czytelna, pełna kontrastów. Takie właśnie były czasy Gierka – zapowiada Paweł Dusza, dyrektor Pałacu Schoena-Muzuem. – Edward Gierek sam przyznawał, że był zakochany w komunizmie i ta właśnie miłość zakończyła się decyzją o jego internowaniu, wydaną przez generała Władysława Jaruzelskiego, co spięło jego życie i działalność pewną symboliczną klamrą – dodaje.
Wystawa opowiada o życiu i działalności politycznej jednego z najważniejszych przywódców Polski Ludowej, a każdy sam może ugruntować własny pogląd lub całkowicie zmienić zdanie o działalności i osobie Edwarda Gierka.
Prezentowane eksponaty i materiały ikonograficzne pochodzą ze zbiorów: Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum PRL-u. Fundacja Minionej Epoki w Rudzie Śląskiej, Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, Muzeum Miejskiego „Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej S.A., Filmoteki Narodowej oraz Adama Gierka, Macieja Gadaczka, Marka Janickiego, Dariusza Kindlera. Wernisaż odbędzie 8 marca. Rozpocznie się o godz. 18.00. – Dzwonią do mnie z wieloma pytaniami dotyczącymi wystawy, zarówno organizacje lewicowe, jak i prawicowe. Świadomie podjąłem decyzję, że wystawa nie będzie objęta patronatem żadnej organizacji, instytucji, ani osoby i biorę za to pełną odpowiedzialność. Nie chcieliśmy przygotować jej pod niczyje dyktando. Korzystaliśmy z zasobów wielu instytucji, jak i zbiorów prywatnych i oddajemy ocenę postaci Edwarda Gierka zwiedzającym – stwierdził Paweł Dusza. Wystawa potrwa do 29 kwietnia.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
•15 marca 2018, godz. 18.00: „Wokół ludzi władzy PRL - spotkanie z Piotrem Lipińskim
•22 marca 2018, godz. 18.00: „Życie codzienne w latach 70. XX w. –Joanna Kunysz (wykład)
• 20 kwietnia 2018, godz. 18.00: „Wokół rodziny" – spotkanie z prof. Adamem Gierkiem
• 26 kwietnia 2018, godz. 18.00: „Życie artystyczne w latach 70. XX w." –Ewa Chmielewska (wykład)

gierek plakat