Kulturalne Lato w mieście

wakacyjna oferta dla najmłodszych

 

Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez miejskie jednostki kulturalne dla najmłodszych jak i tych nieco starszych.

 

„Literaccy łowcy przygód na start!”
WAKACJE’2014 w Miejskiej Bibliotece PublicznejW okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień) placówki MBP, usytuowane na terenie Sosnowca, proponują letnie zajęcia świetlicowo-plenerowe adresowane do dzieci pozostających w czasie wakacji w mieście. Nie będą to zwykłe wakacje, a fascynujące podróże po najciekawszych zakątkach świata, dzięki którym dzieci będą miały szansę przeżyć wspólnie z bohaterami książek niezapomniane przygody, wyruszyć do miejsc, w których nigdy nie były. Najwybitniejsi klasycy, polskiej i obcej powieści przygodowej dla dzieci, będą patronowali naszym warsztatom literackim i plastycznym, konkursom, turniejom, rajdom, projekcjom filmowym, a także spotkaniom ze współczesnymi autorami książek, których akcja rozgrywa się w czasie podróży do nieznanych, często egzotycznych krain. Dzięki różnorodnym propozycjom programowym pociechy będą mogły wypełnić swój wolny czas twórczą lekturą książek oraz przyjemną i wesołą zabawą.
„Literaccy łowcy przygód na start!” to wakacyjny projekt dofinansowany ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja literatury i czytelnictwa” (15 tys. zł), adresowany do dzieci w wieku 6 – 15 lat, zachęcający do udziału w zajęciach, które poprzez czytanie i kreatywną zabawę przybliżą młodym czytelnikom wartościową literaturę przygodowo-podróżniczą.
Patronatem medialnym tegoroczną letnią akcję objęli: Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, Wiadomości Zagłębia, Polskie Radio Katowice, TVP Katowice, CzasDzieci.pl, SilesiaDzieci.pl.


Zajęcia literacko-rozrywkowe odbywać się będą w 19 placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej, trzy razy w tygodniu, w określone dni. W trakcie tych spotkań uczestnicy poznają podróżników - bohaterów literatury dziecięcej, nabędą umiejętność czytania map, posługiwania się kompasem, kompletowania ekwipunku odpowiedzialnego globtrotera, intrygujące gry i zabawy, połączone będą z poznawaniem różnych krajów, kontynentów, ludzi i zwierząt żyjących w innych częściach świata. W ramach zajęć plastycznych stworzą m.in. galerię niezapomnianych obrazów przedstawiających egzotyczne krainy, ale i widoki rodzimych gór, lasów i morza. Nie zabraknie też innych atrakcji, a będą to m. in.: „W 60 dni dookoła świata” – cykl spotkań literacko-przygodowo-podróżniczych dla dzieci. Zajęcia odbywać się będą trzy razy w tygodniu, w określone dni. Każdy tydzień będzie niósł ze sobą nową przygodę i wyzwanie z innym bohaterem książek przygodowo-podróżniczych. Spotkamy się z bohaterami powieści J. Verne’a, D. Defoe, R. Kiplinga, A. Szklarskiego, K. Maya, Z. Nienackiego, R. L. Stevensona, M. Twaina, Ł. Wierzbickiego, J. Londona, J. O. Curwooda, A. Bahdaja, H. Sienkiewicza. W każdej filii powstanie Klub Młodego Podróżnika, który zostanie wyposażony w akcesoria turysty-podróżnika. Każda podróż będzie dokumentowana w Dzienniku Podróży. Kluby będą brać udział w zajęciach literackich i plastycznych, grach i zabawach sprawnościowych, konkursach, zajęciach terenowych, karaoke, zabawach z chustą animacyjną i wielu innych atrakcjach.
• „Podróż za jeden uśmiech, czyli walizka pełna przygód” – każdy szanujący się podróżnik musi perfekcyjnie znać własny kraj! W badaniu kultury, przyrody i obyczajów wielu zakątków Polski naszym młodym podróżnikom pomogą m.in. Poldek i Duduś – bohaterowie książki „Podróż za jeden uśmiech” Adama Bahdaja. Wraz z nimi dzieciaki przekonają się jak ciekawa krajoznawczo jest nasza ojczyzna, od Tatr po sam Bałtyk. Kuchnia regionalna, najsłynniejsze muzea, zamki i zabytki, żyjące tylko na terenie Polski gatunki roślin i zwierząt, zasady bezpiecznego biwakowania i przemieszczania się publicznymi środkami transportu nie będą kryły już żadnych tajemnic przed dzielnymi odkrywcami z Sosnowca!
• "Młodzi Robinsonowie, czyli przygoda na bezludnej wyspie” – dzieciaki zostaną porwane na bezludną wyspę i rzucone w wir niezwykłych przygód. Jako rozbitkowie nauczą się m.in. jak zbudować szałas, rozkładać namiot, rozpalać ognisko, szukać pożywienia, wzywać pomoc, zbudować tratwę, tropić zwierzynę, przygotują mapę bezludnej wyspy. Nie zabraknie zabaw terenowych w oparciu o umiejętność czytania mapy i wskazówek przyrody.
• „Piaski pustyni, czyli przygoda na Saharze” – podróżnicy przeżyją niepowtarzalną przygodę spędzając tydzień w „morzu piasku”. Biblioteki zmienią się w afrykańską pustynię i nabrzeża Nilu, a uczestnicy zmierzą się z potęgą natury – jej najgorętszą, suchą i piaszczystą stroną. Młodzi podróżnicy dowiedzą się jak to jest przemierzać pustynię na grzbietach wielbłądów, nauczą się siodłania i dosiadania wielbłądów, spędzą noc w oazie, stworzą mapę wędrówki Stasia i Nel, nauczą się malowania piaskiem, poznają plemiona afrykańskie, ich kulturę, obyczaje, stworzą galerię zwierząt afrykańskich.
• „Wyspa skarbów, czyli piracka przygoda” – mali podróżnicy wejdą w rolę piratów i razem z kapitanem Flintem wyruszą, pod czarną banderą pirackiego okrętu, na poszukiwanie skarbu. W znalezieniu skarbu pomoże im tajemnicza mapa. Dzieciaki przejdą pasowanie na pirata, stworzą Kodeks Piracki, zaprzyjaźnią się z morskimi stworzeniami i będą uczestniczyć czasami w niebezpiecznych, a często zabawnych korsarskich przygodach. Poznają najsłynniejszych piratów i korsarzy oraz ich okręty pełne tajemnic.
• „Tajemnice głębin morskich, czyli przygoda na dnie oceanu” – mali żeglarze wyruszą w podmorską, pełną przygód podróż wraz z Kapitanem Nemo na pokładzie okrętu podwodnego Nautilus. Podpatrzą wynalazki Kapitana Nemo, poznają wiele gatunków morskich zwierząt, roślin i skarbów mórz. Na pokładzie łodzi podwodnej poznają tajemnice dna morskiego. Odwiedzą niezwykłe wyspy i zaprzyjaźnią się z ich mieszkańcami. Pomiędzy kolejnymi przystankami w swojej podróży zdobędą umiejętność sprawnego zarządzania „swoim małym okrętem”, poznają tajniki żeglarstwa i nauczą się podstawowych zasad żeglowania. Dodatkowo, na pokładzie łodzi podwodnej, będą miały do wypełnienia tajną misję.
• „Wśród dzikiej przyrody, czyli przygoda w dżungli” – podróżnicy wyruszą do tropikalnej dżungli, gdzie nauczą się radzenia sobie wśród dzikiej przyrody. Dowiedzą się o niezbędnym wyposażeniu plecaka podróżnika, odpowiednim ubraniu, poznają sposoby rozpalania ognia oraz sposoby przetrwania nocy pośród dzikich zwierząt. Poznają sytuacje ekstremalne, kiedy trzeba napić się wody z kałuży czy upolować zwierzynę. Spotkają zamieszkujące tam plemiona ludów pierwotnych, dowiedzą się również jakie owoce i przyprawy pochodzą z tropikalnej dżungli. Wsłuchają się w odgłosy dżungli i odkryją żyjące w niej zwierzęta, spróbują „tajemniczych” przysmaków. Nauczą się wyrabiać plemienną biżuterię, grać na etnicznych instrumentach, malować twarz w barwy plemienne.
• „W krainie czerwonoskórych, czyli indiańska przygoda” – nasi wędrowcy przemierzając Dziki Zachód podążać będą tropem indiańskich plemion. Zawitają do indiańskiej wioski, gdzie indiański Wódz przybliży im kulturę oraz zwyczaje i obyczaje „czerwonoskórych” plemion Ameryki. Zbudują indiańskie tipi, poznają taniec przodków, szamańskie obrzędy, muzykę, stroje, przedmioty codziennego użytku. Dzieciaki będą mogły wziąć do ręki łuk i upolować bizona, zmierzyć się w indiańskich konkurencjach. Najlepsi tropiciele wybiorą się na poszukiwanie zaginionego skarbu Apaczów, idąc śladem starej mapy. Uczestnicy będą tworzyć magiczne amulety, które według indiańskich wierzeń miały ich ochronić przed wrogami, dzikimi zwierzętami oraz złymi duchami.
• „Lodowa kraina, czyli przygoda wśród lodowców” – podczas, przeznaczonej tylko dla najodważniejszych wakacyjnych podróżników, wyprawy do krainy skutej lodem, nasi milusińscy dowiedzą się wszystkiego o polarnych ekspedycjach, poznają zawartość ekwipunku odpowiedzialnego polarnika, zbudują prawdziwe igloo w środku lata (z błękitnych kartonowych pudeł), skonstruują zaprzęg zimowy, wezmą udział w turnieju wiedzy o zwierzętach zamieszkujących najzimniejsze obszary świata i sprawdzą się w arcytrudnych testach na wytrzymałość. Na zakończenie lodowej przygody, każdy Klub Młodego Podróżnika przygotuje papierową fototapetę z zimowym pejzażem, która posłuży za tło w finałowej sesji zdjęciowej, w strojach zdobywców Bieguna Północnego.
• „Z globtroterem w świat” – mając za wzór niezwykle elokwentnego i odważnego Fileasa Fogga – bohatera powieści Juliusza Verne’a, nasi młodzi podróżnicy przygotują ekwipunek na wielotygodniową wyprawę w najdalsze zakątki świata, poznają tajemnice najsłynniejszych zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, dowiedzą się w jaki sposób zaplanować daleką podróż, mając do dyspozycji współczesne środki lokomocji i uniwersalny Internet. Podczas spotkań z zaproszonymi podróżnikami wysłuchają zapierających dech opowieści z ich niezapomnianych ekspedycji. Na zakończenie wspólnie z bibliotekarzami przygotują olbrzymią makietę kuli ziemskiej, na której znajdą się rysunki i wykonane własnoręcznie przestrzenne miniaturki symboli krajów najbardziej atrakcyjnych turystycznie wg opinii naszych podopiecznych.
„Filmowa Akademia Przygód” – cotygodniowe projekcje filmowe dla dzieci i młodzieży odbywające się w wygodnej sali dla 200 osób. W ramach zadania zaprezentujemy 9 filmów animowanych i fabularnych o tematyce przygodowo-podróżniczej. Zabawne i zaskakujące perypetie poszukiwaczy ekstremalnych przeżyć przeniosą naszych młodych podróżników w świat przygód, przyprawiających o zawrót głowy.
„Letnia Akademia Literatury” – cykl spotkań autorskich z ulubionymi twórcami polskiej dziecięcej literatury przygodowo-podróżniczej oraz znanymi podróżnikami. Dzieci będą miały przyjemność spotkać się ze współczesnymi autorami książek, m.in.: Ł. Wierzbickim, B. Ostrowicką, L. Szczasnym.
„Literaccy łowcy przygód na start” – wystawa poświęcona literaturze podróżniczo-przygodowej dla dzieci i młodzieży. Okazuje się, że nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, by przeżyć niesamowite przygody wraz z bohaterami ulubionych książek. Wystarczy wyobraźnia, czas i chęć do działania. Wspólnie przemierzymy najciekawsze zakątki różnych kontynentów, poznamy inne kultury, obyczaje i tradycje. Wernisażowi wystawy, eksponowanej w gmachu Biblioteki Głównej, towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna przygotowana przez jej kuratora.
„Survival, czyli szkoła przetrwania” – warsztaty prowadzone przez Krzysztofa Petka autora książek sensacyjno-przygodowych, organizatora wypraw i szkół przetrwania. W programie: garść ciekawych opowieści i fotozagadek uczących, jak zachować się w sytuacjach ekstremalnych (zagubienie, nieszczęśliwy wypadek, napad). Trener przeprowadzi szkolenie w zakresie maskowania, poruszania się w terenie, samoobrony. Pokaże jak bezpiecznie rozpalić ognisko, a także ugotuje zupę w kociołku.
„Tropiciele przygód” – podchody plenerowe w Parku Miejskim, pozwalające na ekscytującą zabawę w naturalnym otoczeniu, kształtowanie umiejętności szybkiej orientacji, pomysłowości i bystrości umysłu. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, do których dołączą opiekunowie czuwający nad bezpiecznym przebiegiem zabawy. Drużyny rywalizować będą w rozwiązywaniu zadań, odnajdywaniu i właściwym interpretowaniu wskazówek, zbierając równocześnie punkty. Zwycięży drużyna, która jako pierwsza dotrze do mety.
„Roweromaniacy na start” – rajd rowerowy dla aktywnych sympatyków dwóch kółek. Uczestnicy wyruszą spod Filii nr 19 usytuowanej w Milowicach. Jadąc leśnymi duktami i niekiedy ulicami miasta dotrą nad Stawiki, do Parku Kresowego. Na miejscu dzieciaki zostaną podzielone na grupy. Każda drużyna będzie musiała zbudować tratwę, którą następnie zwoduje do zalewu. Dla najszybszych i najbardziej pomysłowych rozwiązań przewidziano atrakcyjne nagrody.
„Egzotyka w centrum miasta” – wycieczka do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Nasi podróżnicy odbędą niezapomnianą przygodę po odległych kontynentach, wśród bogatej flory i fauny z różnych stref klimatycznych. W Palmiarni zwiedzą pawilony: roślin tropikalnych, sukulentów, akwarystyczny, historyczny i roślin użytkowych.
„Parada Tubylców” – barwny korowód przebierańców, prezentujący znanych bohaterów przeniesionych z kart literatury. Pochód wyruszy z Filii nr 4 i przemierzając ulice miasta odwiedzi strategiczne miejsca w życiu małych i dużych mieszkańców Sosnowca, m.in.: Zamek Sielecki, Urząd Miasta, kino Helios, Centrum Informacji Miejskiej, Pomnik Kiepury, Plac Konstantego Ćwierka, by na koniec dotrzeć do Auli Biblioteki Głównej. Uczestników korowodu poprowadzi przygotowana specjalnie na tę okazję „mapa podróżnika”. W punkcie docelowym niespodzianka - konkurs na najbardziej oryginalny strój.
„Planszówkowa Akademia” – ogólnobiblioteczny turniej gier planszowych. W każdej z 20. placówek Biblioteki odbędą się potyczki miłośników gier planszowych, by na koniec spotkać się na finałowych rozgrywkach o tytuł Debeściaka Wakacji 2014.
„List w butelce” – ogólnobiblioteczny konkurs literacki na list do przyjaciela z dalekiego kraju. Mamy nadzieję, że sposób wykonania oraz zawartość tekstu zainspiruje wszystkich do kultywowania tej powoli zapominanej formy przekazu myśli.
„Moja przygoda na bezludnej wyspie” – ogólnobiblioteczny konkurs plastyczny na komiks ilustrujący najciekawszą przygodę przeżytą na bezludnej wyspie.
„Książka w obiektywie” – ogólnobiblioteczny konkurs fotograficzny adresowany do młodych pasjonatów fotografii oraz miłośników czytania. Trudność zadania będzie polegała na umiejętnym przedstawieniu tematu w powiązaniu z konkretną literaturą, czytelnictwem i wakacjami.
„Ahoj, przygodo!” – Wielki Piknik Jordanowski z udziałem wszystkich Klubów Młodego Podróżnika z każdej z 20. placówek Biblioteki. Uczestnicy pikniku, lubiący ruch i dobrą zabawę, będą mogli wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych, spróbować swoich sił w grze w rzutki, w rzucie patykiem, biegu w workach, czy podczas zabaw z przeciąganiem liny. Nie zabraknie też ozdabiania twarzy, dmuchania balonów, puszczania baniek mydlanych czy malowania kredą na asfalcie. Nie lada atrakcją będzie pokaz baniek mydlanych. Wśród bańkowych ciekawostek będzie: zamykanie bańki w bańce, rury bańkowe, zamykanie dzieci w bańce, a także konkurs na największą bańkę wśród uczestników. Dla najaktywniejszego Tropiciela Przygód czekać będzie nagroda niespodzianka. Kulminacyjnym punktem programu będzie też muzyka i śpiew przy ognisku połączone z tradycyjnym pieczeniem kiełbasek. Na zakończenie imprezy wręczone zostaną nagrody laureatom konkursów organizowanych podczas naszej letniej akcji.

Kalendarium imprez:
Zajęcia w placówkach filialnych – poniedziałki, środy, piątki:

Oddział dla Dzieci i Młodzieży: w godz. 11.00-12.30
Biblioteka Dziecięca: w godz.11.00-12.30
Wypożyczalnia dla Dzieci Biblioteki Głównej: w godz.11.00-13.00
Filia nr 1 Środula: w godz.11.30-13.00
Filia nr 2 Rudna IV: w godz.12.00-13.00
Filia nr 3 Klimontów: w godz.11.00-12.30
Filia nr 4 Sielec: w godz.11.00-12.30
Filia nr 5 Walcownia: w godz.11.00-13.00
Filia nr 6 Niwka: w godz.11.00-12.00
Filia nr 7 Dańdówka: w godz.10.00-11.00
Filia nr 10 Kazimierz Górniczy: w godz.10.30-12.00
Filia nr 11 Ostrowy Górnicze: w godz.12.00-14.00
Filia nr 12 Porąbka: w godz. PN 13-15; Śr, PT 15-17; z wyłączeniem 18.08-29.08.2014 r.
Filia nr 13 Maczki: w godz.12.00-14.00; z wyłączeniem 01.08-31.08.2014 r.
Filia nr 14 Zagórze: w godz.11.00-12.00
Filia nr 15 Mec: w godz.12.00-13.00
Filia nr 17 Pogoń: w godz.11.00-12.30
Filia nr 19 Milowice: w godz. 10.00-11.00
Filia nr 20 Stary Sosnowiec: w godz.12.30-13.30

***

Letnia Akademia Literatury -
spotkania autorskie:

Leszek Szczasny
9 lipca 2014, godz. 11.00, Filia nr 1

Łukasz Wierzbicki
6 sierpnia 2014, godz. 11.00, Filia nr 17

Beata Ostrowicka
22 sierpnia 2014, godz. 11.00, Biblioteka Główna

Imprezy towarzyszące:

Filmowa Akademia Przygód
lipiec – sierpień, wtorki, godz. 11.00
Aula Biblioteki Głównej, ul. Kościelna 11

Literaccy łowcy przygód na start - wystawa
Wernisaż - 2 lipca 2014, godz. 12.00
Czas trwania ekspozycji 2 lipca - 31 sierpnia 2014
Biblioteka Główna, ul. Kościelna 11

Survival, czyli szkoła przetrwania
17 lipca 2014, godz. 11.00
Filia nr 13 Maczki, ul. Krakowska 26

Tropiciele przygód – podchody plenerowe
7 sierpnia 2014, godz. 11.00
Park Sielecki w Sosnowcu

Roweromaniacy na start – rajd rowerowy
10 lipca 2014, godz. 10.00
Milowice – Park Kresowy

Egzotyka w centrum miasta – wycieczka
24 lipca 2014, godz. 10.00
Palmiarnia Miejska w Gliwicach

Parada Tubylców – barwny korowód
21 sierpnia 2014, godz.11.00
Park Sielecki – Centrum – Biblioteka Główna

Planszówkowa Akademia – turniej gier - finał
27 sierpnia 2014, godz. 11.00
Biblioteka Główna, ul. Kościelna 11

Ahoj, przygodo! - Wielki Piknik Jordanowski
28 sierpnia 2014, godz.11.00
Filia nr 20 Stary Sosnowiec, ul. Piłsudskiego 27

Konkursy:

List w butelce - ogólnobiblioteczny konkurs literacki
Książka w obiektywie - konkurs fotograficzny
Moja przygoda na bezludnej wyspie - ogólnobiblioteczny konkurs plastyczny


Udział we wszystkich imprezach MBP jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!


MIEJSKI DOM KULTURY „KAZIMIERZ”
w Sosnowcu

Lipiec

30.06.2014 r. Zajęcia z grafiki warsztatowej-linoryt
1.07.2014 r. Warsztaty teatralne cz.I
2.07.2014 r. Warsztaty teatralne cz.II
3.07.2014 r. Warsztaty teatralne cz.III
4.07.2014 r. Zajęcia plastyczne-masa solna
7.07.2014 r. Zajęcia plastyczne-masa solna
8.07.2014 r. Podchody-łowcy skarbów
9.07.2014 r. Luksografia
10.07.2014 r. Warsztaty z papieroplastyki-rozkładana książeczka
11.07.2014 r. Rozgrywki scrabble

Sierpień

1.08.2014 r. godz.10.00 Projekcja bajki
4.08.2014 r. Gry integracyjne
5.08.2014 r. Płaskorzeźba
6.08.2014 r. Zabawy plastyczne
7.08.2014 r. Podchody-łowcy skarbów
8.08.2014 r. Zajęcia z grafiki warsztatowej-monotypia
11.08.2014 r. Papieroplastyka
12.08.2014 r. Robimy ramki z płyt CD
13.08.2014 r. Warsztaty eko
14.08.2014 r. Zajęcia plastyczne
31.08.2014 r. VIII Festiwal Reggae


Wszystkie zajęcia rozpoczną się od godz. 12.00.
Dodatkowo każdego dnia Akcji Lato o godz. 10.00 odbywać się będą projekcje filmowe dla dzieci.

Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu

30.06. - 04 .07. 2014 r. Wakacje z Miejskim Klubem im. Jana Kiepury, ul. Będzińska 6

30.06.2014 r. (poniedziałek), ul. Będzińska 6
09.00 - 10.00 Rytmika dla smyka (od 3 do 6 lat)
10.00 - 11.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 7 - 12 lat)
11.00 - 12.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 13 lat wzwyż)
12.00 - 13.00 Taniec towarzyski dla dzieci i młodzieży od 6 lat
13.00 - 14.00 Free Style (od 3 - 6 lat)
14.00 - 15.00 Akademia Wokalna (od 7 - 12 lat)
15.00 - 16.00 Akademia Wokalna (od 13 -18 lat)
16.00 - 17.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 5 - 6 lat)
17.00 - 18.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 6 - 7 lat)
18.00 - 19.00 Taniec nowoczesny z elementami hip - hop (od 8 - 12 lat)

01.07.2014 r. (wtorek),ul. Będzińska 6
09.00 - 10.00 Rytmika dla smyka (od 3 do 6 lat)
10.00 - 11.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 7 - 12 lat)
11.00 - 12.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 13 lat wzwyż)
12.00 - 13.00 Taniec towarzyski dla dzieci i młodzieży od 6 lat
13.00 - 14.00 Free Style (od 3 - 6 lat)
14.00 - 15.00 Akademia Wokalna (od 7-12 lat)
15.00 - 16.00 Akademia Wokalna (od 13 -18 lat)
16.00 - 17.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 5 - 6 lat)
17.00 - 18.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 6 -7 lat)
18.00 - 19.00 Taniec nowoczesny z elementami hip - hop (od 8 -12 lat)

02.07.2014 r. (środa), ul. Będzińska 6
09.00 - 10.00 Rytmika dla smyka (od 3 do 6 lat)
10.00 - 11.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 7 - 12 lat)
11.00 - 12.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 13 lat wzwyż)
12.00 - 13.00 Taniec towarzyski dla dzieci i młodzieży od 6 lat
13.00 - 14.00 Free Style (od 3 - 6 lat)
14.00 - 15.00 Akademia Wokalna (od 7-12 lat)
15.00 - 16.00 Akademia Wokalna (od 13 -18 lat)
16.00 - 17.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 5 - 6 lat)
17.00 - 18.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 6 -7 lat)
18.00 - 19.00 Taniec nowoczesny z elementami hip - hop (od 8 -12 lat)

03. 07. 2014 r. (czwartek), ul. Będzińska 6
09.00 - 10.00 Rytmika dla smyka (od 3 do 6 lat)
10.00 - 11.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 7 - 12 lat)
11.00 - 12.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 13 lat wzwyż)
12.00 - 13.00 Taniec towarzyski dla dzieci i młodzieży od 6 lat
13.00 - 14.00 Free Style (od 3 - 6 lat)
14.00 - 15.00 Akademia Wokalna (od 7-12 lat)
15.00 - 16.00 Akademia Wokalna (od 13 -18 lat)
16.00 - 17.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 5 -6 lat)
17.00 - 18.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 6 -7 lat)
18.00 - 19.00 Taniec nowoczesny z elementami hip - hop (od 8 -12 lat)

04. 07. 2014 r. (piątek), ul. Będzińska 6
09.00 Wycieczka rekreacyjna
Cena 10,- zł.
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń
09.00 - 10.00 Rytmika dla smyka (od 3 do 6 lat)
10.00 - 11.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 7 - 12 lat)
11.00 - 12.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 13 lat wzwyż)
12.00 - 13.00 Taniec towarzyski dla dzieci i młodzieży od 6 lat
13.00 - 14.00 Free Style (od 3 - 6 lat)
14.00 - 15.00 Disco - Szkraby (od 3 - 4 lat)
15.00 - 16.00 Disco - Szkraby (od 5 - 6 lat)
16.00 - 17.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 5 -6 lat)
17.00 - 18.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 6 -7 lat)
18.00 - 19.00 Taniec nowoczesny z elementami hip - hop (od 8 -12 lat)


25.08. – 29.08.2014 r. Wakacje z Miejskim Klubem im. Jana Kiepury, ul. Będzińska 6


25.08. 2014 r. (poniedziałek), ul. Będzińska 6
10.00 - 11.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 7 - 12 lat)
11.00 - 12.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 13 lat wzwyż)
12.00 - 13.00 Taniec towarzyski dla dzieci i młodzieży od 6 lat
13.00 - 14.00 Disco - Szkraby (od 3 - 6 lat)
14.00 - 15.00 Akademia Wokalna (od 7 - 12 lat)
15.00 - 16.00 Akademia Wokalna (od 13 -18 lat)
16.00 - 17.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 5 - 6 lat)
17.00 - 18.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 6 - 7 lat)
17.00 - 17.50 Łamigłówki matematyczne na wesoło (klasy II i III szkoła podstawowa)
18.00 - 18.50 Łamigłówki matematyczne na wesoło (klasy IV, V, VI szkoła podstawowa)
18.00 - 19.00 Taniec nowoczesny z elementami hip - hop (od 8 - 12 lat)

26. 08. 2014 r. (wtorek), ul. Będzińska 6
10.00 - 11.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 7 - 12 lat)
11.00 - 12.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 13 lat wzwyż)
12.00 - 13.00 Taniec towarzyski dla dzieci i młodzieży od 6 lat
13.00 - 14.00 Disco - Szkraby (od 3 - 6 lat)
14.00 - 15.00 Akademia Wokalna (od 7 -12 lat)
15.00 - 16.00 Akademia Wokalna (od 13 -18 lat)
16.00 - 17.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 5 - 6 lat)
17.00 - 18.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 6 - 7 lat)
17.00 - 17.50 Łamigłówki matematyczne na wesoło (klasy II i III szkoła podstawowa)
18.00 - 18.50 Łamigłówki matematyczne na wesoło (klasy IV, V, VI szkoła podstawowa)
18.00 - 19.00 Taniec nowoczesny z elementami hip - hop (od 8 -12 lat)

27. 08. 2014 r.(środa), ul. Będzińska 6
10.00 - 11.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 7 - 12 lat)
11.00 - 12.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 13 lat wzwyż)
12.00 - 13.00 Taniec towarzyski dla dzieci i młodzieży od 6 lat
13.00 - 14.00 Disco - Szkraby (od 3 - 6 lat)
14.00 - 15.00 Akademia Wokalna (od 7-12 lat)
15.00 - 16.00 Akademia Wokalna (od 13 -18 lat)
16.00 - 17.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 5 - 6 lat)
17.00 - 18.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 6 -7 lat)
17.00 - 17.50 Łamigłówki matematyczne na wesoło (klasy II i III szkoła podstawowa)
18.00 - 18.50 Łamigłówki matematyczne na wesoło (klasy IV, V, VI szkoła podstawowa)
18.00 - 19.00 Taniec nowoczesny z elementami hip - hop (od 8 -12 lat)

28. 08. 2014 r.(czwartek), ul. Będzińska 6
10.00 - 11.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 7 - 12 lat)
11.00 - 12.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 13 lat wzwyż)
12.00 - 13.00 Taniec towarzyski dla dzieci i młodzieży od 6 lat
13.00 - 14.00 Disco - Szkraby (od 3 - 6 lat)
14.00 - 15.00 Akademia Wokalna (od 7-12 lat)
15.00 - 16.00 Akademia Wokalna (od 13 -18 lat)
16.00 - 17.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 5 - 6 lat)
17.00 - 18.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 6 - 7 lat)
17.00 - 17.50 Łamigłówki matematyczne na wesoło (klasy II i III szkoła podstawowa)
18.00 - 18.50 Łamigłówki matematyczne na wesoło (klasy IV, V, VI szkoła podstawowa)
18.00 - 19.00 Taniec nowoczesny z elementami hip - hop (od 8 -12 lat)

29. 08. 2014 r. (piątek), ul. Będzińska 6
10.00 - 11.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 7 - 12 lat)
11.00 - 12.00 Młodzieżowa Akademia Teatralna (od 13 lat wzwyż)
12.00 - 13.00 Taniec towarzyski dla dzieci i młodzieży od 6 lat
13.00 - 14.00 Disco - Szkraby (od 3 - 6 lat)
14.00 - 15.00 Akademia Wokalna (od 7-12 lat)
15.00 - 16.00 Akademia Wokalna (od 13 -18 lat)
16.00 - 17.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 5 - 6 lat)
17.00 - 18.00 Taniec nowoczesny z elementami baletu (od 6 - 7 lat)
17.00 - 17.50 Łamigłówki matematyczne na wesoło (klasy II i III szkoła podstawowa)
18.00 - 18.50 Łamigłówki matematyczne na wesoło (klasy IV, V, VI szkoła podstawowa)
18.00 - 19.00 Taniec nowoczesny z elementami hip - hop (od 8 -12 lat)

W czasie Akcji Lato wszystkie zajęcia są bezpłatne. Wyjątek stanowi wycieczka rekreacyjna w lipcu!

Miejski Klub „Maczki” w Sosnowcu

W czasie wakacji Klub będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00

- Poranki filmowe dla dzieci 21 lipca oraz 4 i 18 sierpnia godz. 11

- Warsztaty i konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Malowane lato”, 11-13 sierpnia, godz. 11-15
- Warsztaty rzeźbienia w glinie „Lepić każdy może” 28 lipca – 1 sierpnia, godz. 11-15

- Konkurs „Budowniczy 3.0” – najlepsza budowla MINECRAFT, 25 lipca - rozpoczęcie konkursu
- Konkurs „Budowniczy 3.0” – najlepsza budowla MINECRAFT, 19 sierpnia godz. 11- prezentacja prac
- Konkurs „Budowniczy 3.0” – najlepsza budowla MINECRAFT, 25 sierpnia godz. 11 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
- Turniej e-sportowy Ligue of Legends 3v3 pt. „Legends of Poppies” 30 czerwca - 4 lipca
dokładny terminarz rozgrywek oraz regulamin turnieju dostępny na stronie Klubu. Zgłoszenia drużyn do 16 czerwca

- Turniej darta 9 lipca, godz.11
- Turniej petanque 15 lipca, godz. 11
- Turniej gry w loteryjkę 24 lipca, godz. 11

- Rajd pieszy Zakola Przemszy, 25 lipca, godz.10.30
- Podchody, 29 lipca, godz. 10.30
- wycieczka rowerowa na Ryszkę, 1 sierpnia, godz. 10.30
- wycieczka do Aqua Parku w Dąbrowie Górniczej, 6 sierpnia, godz. 11
- wycieczka z ogniskiem - Zakończenie wakacji, 27 sierpnia, godz. 10.30
W godzinach pracy instytucji dostępna jest również sala Klubu wyposażona w stoły do tenisa stołowego, stół bilardowy, piłkarzyki, gry planszowe, maskotki dla najmłodszych oraz tarczę do darta. Przez cały okres wakacji można również korzystać z pracowni komputerowej, za wyjątkiem godzin kiedy odbywają się zajęcia z wikliny, warsztaty plastyczne lub projekcje filmowe.
Terminy wycieczek mogą ulec zmianie ze względu na pogodę – dokładne informacje
o ewentualnych zmianach będą dostępne u instruktorów.


MUZEUM W SOSNOWCU

WAKACJE Z LEGIONAMI
 

dla dzieci w wieku 6 – 12 lat

9 lipca godz. 11.00
"Biżuteria patriotyczna"
zajęcia plastyczne

16 lipca godz. 11.00
"Medale i odznaczenia legionowe"
zajęcia plastyczne

23 lipca godz. 11.00
"ABC modelarstwa. Samolot i czołg z okresu I wojny światowej"
warsztaty plastyczne

30 lipca godz. 11.00
"Podstawy wojskowej musztry"
zajęcia ruchowe

6 sierpnia godz. 11.00
"Patrol zwiadowczy 1914"
gra terenowa

13 sierpnia godz. 11.00
"Podwórkowe gry wojenne"
zabawy zręcznościowe

Zajęcia towarzyszą wystawie „Legiony Polskie w Zagłębiu Dąbrowskim”, przygotowaną z okazji 100. rocznicy ich powstania.


SOSNOWIECKIE CENTRUM SZTUKI – ZAMEK SIELECKI w Sosnowcu

Oferta dla dzieci – lipiec/sierpień 2014

Do 13 lipca 2014

Wystawa „Mała lalka, wielka gwiazda – miniaturowe krawiectwo Anity Stokłosy”
Fenomenalne miniaturowe krawiectwo, które zachwyca precyzją wykonania i dbałością o szczegóły. Prezentuje stroje dla małych modelek – lalek. Ubranka profesjonalnie wykończone, a każde z nich dopełnia własnoręcznie wykonana biżuteria, filcowe kapelusze oraz inne dodatki. Wszystko wykonane przez panią Anitę Stokłosę i oznaczone wszywką z nazwą marki Anicetta. Na wystawie można zobaczyć piękne damy, księżniczki, wróżki, modę ślubną, etniczną, męską oraz mnóstwo różnych strojów. Wszystko to prezentuje 319 małych modelek. Najstarsze pochodzą z lat 70 i 80 ubiegłego wieku.
Kolekcja została wpisana do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości 2007 r.
Kurator wystawy Monika Kempara


29 czerwca 2014, niedziela godz. 16.00

Spektakl dla dzieci pt.: „O tym jak Frędzelek i Wiercipiętek spotkali czapeczkę”
Teatr Trip: Anna Bączek-Lieber, Marcin Lieber, Natalia Kubiak
Bajka opowiada o losach dwóch skrzatów, które znajdują w lesie czapkę wielkiego maga Hipolita Szare Piórko. Kiedy okazuje się, że został on zamieniony w powietrze, skrzaty postanawiają użyć wszystkich sił, aby go odczarować. By tego dokonać będą potrzebowały pomocy dzieci.
Bilet wstępu: 5 zł (dorosły), 7 zł (dziecko).


SZMATKOWY ZAWRÓT GŁOWY – wakacyjne warsztaty plastyczne
Cykl wakacyjnych zajęć plastycznych dla dzieci w wieku od 7 lat.
Podczas zajęć dzieci wykonywać będą ciekawe, niepowtarzalne, prace ze skrawków kolorowych materiałów. Powstaną prace indywidualne i zbiorowe, które w miarę możliwości wyeksponujemy na dziedzińcu Zamku Sieleckiego.
Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu zawsze w środę w godzinach 12.30 - ok 14.00, w lipcu i sierpniu

Terminy zajęć:
9 VII 2014 r. – Kolorowy paczwork, prowadzenie: Ewa Warchulińska-Dąbek
23 VII 2014 r. – Ażurowa serweta, prowadzenie: Monika Pawlas-Polańska
6 VIII 2014 r. – Szmaciany witraż, prowadzenie: Adrianna Pionka
20 VIII 2014 r. – Pleciona makata, prowadzenie: Katarzyna Siwiec- Matysiak

Szczegółowe informacje oraz wcześniejsze zapisy pod nr tel.: 32/296-30-27, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapewniamy materiały na wszystkie zajęcia.