Bezpieczeństwo nad wodą - poznaj podstawowe zasady

Napisane przez Redakcja
na 27 lipiec 2018

Letni czas, wysokie temperatury oraz wakacyjna beztroska często kierują nas nad wodne akweny. W Sosnowcu także mieszkańczy korzystają z kilku kąpielisk otwartych. W kontakcie z wodą zawsze pamiętać należy o rozwadze i zasadzie ograniczonego zaufania. Wielu tragedii, do których każdego dnia dochodzi nad akwenami wodnymi, można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku. Dlatego policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu przygotowali kilka podstawowych informacji przeznaczonych dla korzystających z relaksu nad wodą.


Pamiętajmy więc o tym, że:
- bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska“ zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie zapominajmy również o tym, aby:
nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
• nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
• nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
• po wejściu do wody w pierwszej kolejności schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
• nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
• nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
• nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
• dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających, miały na sobie założony kapok;
• podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy, starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie, wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.


KORZYSTAJĄC Z TYCH PORAD, MOŻEMY SPRAWIĆ, ABY NASZ WYPOCZYNEK NAD WODĄ KOJARZYŁ NAM SIĘ WYŁĄCZNIE Z MIŁYMI WSPOMNIENIAMI.