XI Festiwal Reggae

Napisane przez Redakcja
na 25 lipiec 2017

zapraszamy do Amfiteatru w Parku im. Jacka Kuronia

Miejski Dom Kultury "Kazimierz" zaprasza wszystkich na XI Festiwal Reggae, który odbędzie się 26 sierpnia w Amfiteatrze w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu - dzielnica Kazimierz Górniczy.

 

Początek festiwalu - godz. 16.30

Program:
16.30 - Baobab
17.45 - Żywica
19.00 - Babylon Raus
20.30 - Nattali Rize z Australii / Jamajki

BAOBAB powstał w roku 2009 w Tychach chociaż faktyczną iskrą, która spowodowała powstanie tej grupy było spotkanie 4 muzyków już w roku 2007. Przez długi czas zespół kształtował swoją finalną postać eksperymentując na różnych stylach swoją grę, lecz momentu w którym powstał ich ostateczny i niepowtarzalny styl sami do końca nie potrafią określić. Z czterech wspomnianych muzyków do dziś zachowało się trzech: Bartosz (Buła) Wiśniewski, który sprawuje pieczę nad mikrofonem oraz trąbką, Grzegorz Krempel jako gitarzysta rytmiczny oraz Sebastian Kiepura – perkusja.
Obecny skład zespołu:
- Bartosz Wiśniewski - Wokal/ trąbka
- Grzegorz Krempel - Gitara
- Sebastian Kiepura - Perkusja
- Michał Knieżyk - Klawisze/wokal
- Daniel Pejs - Bas
- Dawid Kajdy -Puzon
- Michał Wala - Gitara solowa
- Dominik Smagacz - Saksofon
(Źródło: www.facebook.com/BaobabTychy)

Zespół ŻYWICA rozpoczął swoją działalność 2003 r., kiedy to w Bytomskim Centrum Kultury otwarło swoje podwoje dla nowych projektów muzycznych i grupa muzyków założyła zespół RDZA. W 2007 r. zespół zmienił nazwę na ŻYWICA.
Obecny skład zespołu:
- Jacek Karolewski - gitara, śpiew
- Grzegorz Uszat Piwowarczyk - pad, efekty
- Dawid Karolewski - gitara
- Krzysztof Pyka - bass
- Grzegorz Maicherczyk - perkusja
(Źródło: www.facebook.com/ZywicaReggaeMusic, www.zywica.info)

BABYLON RAUS powstał ponad dekadę temu. Zespół większą aktywność na scenie regowej zdobył po 2015 r., kiedy to kapela wróciła do koncertowania - latem odbyła się pierwsza trasa koncertowa po Warszawie, a w październiku zagrał na "Róbrege Grand Festival" a w listopadzie supportuje Kult na ich koncercie w warszawskiej "Stodole". W 2016 r. zespół wydał swój pierwszy album "Greatest Hits".
Obecny skład zespołu:
- Budzik - perkusja
- MesBrutah - samplery
- Niedźwiedź - gitary
- Pako Sarr - śpiew
- Piroman - bas
- tj (foj) - śpiew
- Tony Junior B.I.G. - śpiew.
(Źródło: www.facebook.com/babylonraus)
Więcej na temat zespołu można przeczytać na www.babylonraus.pl

NATTALI RIZE (Australia / Jamajka)
Australijka Nattali Rize jest jedną z niewielu kobiet, którym udało się zdobyć sławę w zdominowanym przez mężczyzn świecie reggae. Jej sceniczna charyzma i wyjątkowy głos uwiodły jamajskich producentów.
Po „New Era Frequency" EP, gdzie współpracowała ze znanym duetem Notis (Jimmy Cliff, Tarrus Riley itp.) oraz podboju świata hitem „Natty Rides Again" z Julianem Marley'em, Nattali Rize powraca z solowym albumem w marcu 2017. „One People" to pierwszy singiel z tej wyczekiwanej płyty. Akustyczny hymn ukazuje ją dokładnie taką, jaka jest: jednocześnie delikatną i radykalną. Nattalie składa hołd jednemu z największych przebojów Marley'a, niczym Bob nakładając zaangażowany tekst na słodką melodię. To mocny apel o jedność i miłość – jedyne rozwiązanie. Muzyka jest najpotężniejszym instrumentem, aby dotrzeć z tym przekazem do tak wielu ludzi, jak to tylko możliwe.
Droga Nattali do sukcesu rozpoczęła się od jej australijskiej formacji Blue King Brown, z którą od ponad 10 lat koncertuje na całym świecie. Występowali przed takimi artystami jak Carlos Santana czy Damian Marley. Wydali kilka doskonałych albumów przekraczających muzyczne granice i promujących rewolucyjnego ducha pozytywnych zmian. Nattali od dzieciństwa gra na gitarze i absorbuje muzyczne mądrości odkryte w kolekcji płytowej swojej matki. Zaczynając od roli perkusjonistki na ulicznych występach, nigdy nie bała się eksperymentować. "Nie chodzi mi tylko o granie muzyki, która ładnie brzmi. To nie służy tylko zabawie: mówimy o byciu częścią ruchu, zmieniającego postrzeganie świata i pomagającego wyznaczyć ścieżki do wyższej świadomości. Muzyka jest potężną bronią w realizacji tych celów." Nattali Rize przynosi coś specjalnego - świadomą, elektryzującą energię, a jej koncerty pozostają w pamięci. W 2013 roku podbiła Ostróda Reggae Festival niezwykłym występem z Blue King Brown. Ku uciesze fanów powróciła tam z nowym jamajsko-australijskim zespołem jako Nattali Rize w 2016 roku.
(Źródło: Materiały własne Agencji MAKEN)
Linki:
www.nattalirise.com
facebook.com/nattalirize

festiwal reggae 2017 plakat

 

Patroni medialni:
Kurier Miejski w Sosnowcu, Zagłębie FM, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Gazeta Wyborcza, TVP Katowice, Twoje Zagłębie