Sosnowiec ma swój panteon

Napisane przez Redakcja
na 05 czerwiec 2017

Nowy pomysł na promocję miasta
Pola Negri, Jan Kiepura, Włodzimierz Mazur i... tyranozaur Zuzia – to pierwsze postaci, które wchodzą w skład sosnowieckiego panteonu, nowego sposobu promocji znanych sosnowiczan.


Sosnowiec wychował wiele postaci kultowych dla swoich czasów. Był i jest miastem, gdzie goszczą światowej sławy gwiazdy, które częstokroć się w nim zakochały. Dlaczego więc nie pokazać ich światu i stworzyć swego rodzaju panteonu, a jednocześnie połączyć dziedziny, dla których się zasłużyły? 115-lecie Sosnowca jest idealną okazją, aby uczcić wielkich związanych z miastem, pokazać postaci, które były i na dal są dla niego symbolami. Na początek wielka czwórka.

promocja kulturalny janek


Kulturalny Janek – jest symbolem wydarzeń kulturalnych w Sosnowcu. Legendarny tenor, który rozsławił miasto w świecie, urodził się w 1902 roku, a więc wtedy, gdy miasto otrzymało prawa miejskie. Mimo, iż zrobił ogromną karierę, nigdy nie zapominał o swojej małej ojczyźnie i zawsze powtarzał, że jest „chłopakiem z Sosnowca".

promocja rozrywkowa pola


Rozrywkowa Pola – patronuje wydarzeniom rozrywkowym i intensywnemu miejskiemu życiu, a jest wzorowanana Poli Negri. Przedwojenna aktorka, wychodząc za mąż za hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego, komendanta granicznego posterunku w Sosnowcu, związała się  z miastem zaledwie na kilka lat. Jednak już na zawsze weszła do panteonu sosnowieckich sław.

promocja sportowy wlodek


Sportowy Włodek – kojarzony przede wszystkim ze sportem. Inspiracją był Włodzimierz Mazur, napastnik, piłkarz Zagłębia Sosnowiec, reprezentant Polski. Włodzimierz Mazur
słynął nie tylko z celności i siły, ale również wierności przyjaciołom i chęci niesienia pomocy.

promocja wesola zuzia


Wesoła Zuzia – zachęca dzieci do radosnej zabawy i odkrywania świata. Kreatywny, twór czy charakter atrakcji dla najmłodszych mieszkańców podkreślony został atrybutem (kredką), którą dinozaur trzyma w łapce. Zuzia jest wzorowana na ponad 6-metrowym tyranozaurze, który stoi przy budynku Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Już w trakcie Tygodnia Dziecka najmłodsi mieszkańcy odsłonili jajo, z którego wykluje się Zuzia.


Od czerwca cała czwórka będzie widoczna w mieście – na nowych gadżetach, plakatach, bilbordach i przy okazji miejskich wydarzeń. Chcemy, aby mieszkańcy również się z nimi utożsamiali, a także poznali historię Sosnowca. To również okazja, aby poznać wydarzenia, których na terenie miasta jest coraz więcej. Każda z postaci od razu uświadomi mieszkańcom, jakiego rodzaju jest to wydarzenie. Sosnowiecki panteon będzie rozwijany, bo kandydatur jest jeszcze kilkanaście. Z okazji 115-lecia nadania praw miejskich, Sosnowiec ma również nowy logotyp. Tygiel kultur, industrialny, przygraniczny charakter i rzeczywistość pod rosyjskim zaborem odcisnęły się na charakterze miasta. Sosnowiec inspirował literatów, rewolucjonistów i działaczy niepodległościowych. Wychował wielkich muzyków, pisarzy, dziennikarzy, malarzy, sportowców, pedagogów i wybitnych lekarzy. Oczarował legendę hollywoodzkiego kina. Przez 115 lat miasto ani na chwilę nie zwalniało i nie przestało zadziwiać. W Sosnowcu ciągle coś się dzieje. Dzieje się nie od dziś.
Wizja i historia miasta przyczyniła się do stworzenia jubileuszowego logotypu oraz hasła „Dzieje się nie od dziś", które zaistnieje także w mediach społecznościowych jako hashtag #dzie je się nie od dziś. – 115 lat ma się tylko raz, stąd nasze działania. Chcemy pokazać mieszkańcom historię miasta, osoby, które są symbolami Sosnowca, ale także z przymrużeniem oka spojrzeć na nieco nowszą historię i myślę tutaj o uroczej Zuzi – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.