Rok Tadeusza Kościuszki

Napisane przez SK
na 10 październik 2017

Konferencja i „Mała Panorama Racławicka" w Pałacu Schoena Muzeum w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu i Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu zapraszają na Konferencję Naukową Zatytułowaną „1794 – WOLNOŚĆ, CAŁOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ" w 200. Rocznicę śmierci i 100. Odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki w Sosnowcu.


Konferencja odbędzie się 12 października. Konferencji będzie towarzyszyć wernisaż wystawy „Mała Panorama Racławicka". Niezwykłe dzieło, jakim jest „Mała Panorama Racławicka", powstała w 1893 ro ku. Tworzą ją cztery olejne obrazy o wymiarach 111 na 290 cm – dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Przedstawia bitwę pomiędzy polskim wojskiem pod dowództwem naczelnika Tadeusza Kościuszki i rosyjskim, dowodzonym przez generała Aleksandra Tormasowa, do której do zło 4 kwietnia 1794 roku pod wsią Racławice. Są to szkice do „dużej" Panoramy, zamówionej na Powszechną Wystawę Krajową we Lwowie w roku 1894, by uczcić 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej. Panorama miała być wyrazem patriotyzmu i upamiętniać chlubną przeszłość Polaków. Artyści malowali ją, a ponieważ wiedzieli, że nie jest to ostateczne dzieło, dlatego nie dbali o szczegóły. Szkice kupił Adam Sapieha i umieścił w zamku w Krasiczynie, w sali Racławickiej. Losy prac były skomplikowane,
a po II wojnie światowej po raz pierwszy pokazano je dopiero w 1981 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do dziś właścicielami „Małej Panoramy Racławickiej" są prywatne osoby. Nie wiadomo, ile obrazy są dzisiaj warte, ale w 1893 r. Adam Sapieha kupił je za cztery tysiące złotych reńskich. Obrazy będzie można oglądać od 12 października do końca tego roku. Konferencja rozpocznie się o godz. 11.00.